Пушачка капа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пушачка капа

Пушачка капа е капа која се носи при пушење за да се заштити косата од впивање на чад. Слични се на пушачките сакоа по тоа што се правени во ориентални стилови во имитација на турскиот фес, но нивната употреба не била широко распространета дури ни во Викторијанското доба.

Поврзано[уреди | уреди извор]