Пуриша Ѓорѓевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Младомир Пуриша Ѓорѓевиќ
Роден(а)6 мај 1924(1924-05-06)
Чачак, Кралство на Србите, Хрватите и Словенците
Починал(а)23 ноември 2022(2022-11-23) (возр. 98)
Белград, Србија
ЗанимањеКинорежисер
Сценарист

Младомир Пуриша Ѓорѓевиќ (6 мај 1924 – 23 ноември 2022) ― српски кинорежисер и сценарист. Режирал 71 филм почнувајќи од 1947 година.[1] Неговиот филм „Сон“ од 1966 година бил вклучен на 17. Берлинскиот меѓународен филмски фестивал.[2] Некои од неговите филмови биле цензурирани и забранети од југословенската комунистичка власт.[3]

Ѓорѓевиќ починал на 23 ноември 2022 година, на 98-годишна возраст.[4]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. „Nešto sasvim lično -Puriša Đorđević“. www.rts.rs. Посетено на 4 февруари 2023.
  2. Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. „San“. www.rts.rs. Посетено на 4 февруари 2023.
  3. „CENZURA ME NIJE MNOGO "ISEKLA": Reditelj Puriša Đorđević o svom klasiku "Pavle Pavlović", zabranama, uspehu...“. NOVOSTI (српски). Посетено на 4 февруари 2023.
  4. „Umro Puriša Đorđević: „Nikada se ničega nisam plašio". Danas. 23 November 2022. Посетено на 4 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]