Пума Свед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пума Свед

  Јохана Јусиниеми [1] (родена на 13 септември 1976 година), попозната по нејзиното уметничко име Пума Свед, е шведска порнографска глумица и танчерка.[2] Првиот дел од нејзиното уметничко име доаѓа од спортскиот автомобил Форд Пума.[3] Од 2005 година, таа се појавила во над 200 филмови.

Таа има финско потекло, бидејќи и двајцата нејзини родители биле по потекло од Финска,[4] и таа живее во Калифорнија од 2004 година.[5][6]

Работела како претставник за продажба на компјутери во Шведска, а подоцна и како гламур модел пред да премине во филмови за возрасни.[5] Таа првично настапувала само во сцени за жена-жена,[7] но го направила своето хардкор маж-жена деби во видеото School of Hardcore од 2005 година од студиото AntiInnocence Video, со кое претходно била изведувачка на договор.[8]

Таа добила номинација за AVN награда за 2009 година за веб-старлета на годината,[9] и номинација за XBiz награда за 2009 година за Web Babe/Starlet of the Year.[10] Во 2010 година, таа го направила своето прво појавување во мејнстрим филм, камео во комедијата 41-годишната Богородица кој ја напумпа Сара Маршал и се чувствуваше супер лошо за тоа со комичарот/актерот Брајан Кален, порано познат од MADtv .

Во октомври 2012 година, Свед ја објавила својата автобиографија издадена од Линд & Кo.[11][12][13][14] Во автобиографија раскажува претпазливи приказна за нејзиниот живот обраќајќи посебно внимание на нејзиното детство, нејзиниот вовед во порно индустријата и нејзиниот проблематичен однос и разводот од Сунит Пател.

Во 2014 година, таа се појавила во третата епизода од седмата сезона на Sons of Anarchy. Таа се појавила како „Сканкенштајн“ во првиот филм продуциран од порно студиото на клубот заедно со Џена Џејмсон. Во 2014 година таа се појави во две епизоди од шведското риалити шоу Svenska Hollywoodfruar како пријателка на Аса Вестерлунд.[15][16]

Свед привлкла внимание во јануари 2016 година кога весникот Aftonbladet објавил написи за шведскиот општински синдикат на работници. Луѓето во синдикатот ги користеле средствата на синдикатот за луксузни вечери и ангажирање на Свед за изведување стриптиз шоу во ресторан во сопственост на синдикатот,[17][18] што довело до отпуштање на синдикалната касиерка. Многу работни членови го откажале членството во синдикатот.[19][20]

Во октомври 2017 година, Пума објавила дека го отвора својот прв ресторан, „Пума Бургер“ во Малме, Шведска.[се бара извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Puma Swede at the Internet Adult Film Database
 • Puma Swede at the Adult Film Database
 1. Gabriel Medina (2008-06-06). „Pornografía responsable en "Porn stars the show" (шпански). exonline.com.mx. Архивирано од изворникот на 2008-06-09. Посетено на 2009-12-05.
 2. Tripp Daniels. „Puma Swede Inks Deal With Fantasy Girl Entertainment“. AVN.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-11. Посетено на 2008-12-29.
 3. Tom, Waters (2006-05-01). „Found In Translation: The Puma Swede Interview“. Acid Logic. Архивирано од изворникот на 2016-12-28. Посетено на 2011-05-12.
 4. „About Puma Swede“. PumaSwede.com. Архивирано од изворникот на 2008-09-27. Посетено на 2008-12-29.
 5. 5,0 5,1 Puma Swede (2005-08-23). „Puma Swede's School of Hardcore“. AINews.com. Архивирано од изворникот на 2016-06-04. Посетено на 2008-12-29. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „School“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. „Hon är Sveriges stora porrstjärna“. Aftonbladet. Архивирано од изворникот на 30 March 2016. Посетено на 9 September 2015.
 7. „Swede Does First Boy/Girl in School of Hardcore“. AVN.com. 2005-12-21. Архивирано од изворникот на 2010-05-05. Посетено на 2008-12-29.
 8. Thomas J Stanton (2006-02-14). „Swede Joins Black Widow“. AVN.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-09. Посетено на 2008-12-29.
 9. „Nominations 2009 AVN Adult Movie Awards“ (PDF). AVNAwards.com. 2008-11-25. Архивирано од изворникот (PDF) на December 3, 2008. Посетено на 2008-11-30.
 10. Tod Hunter (2008-12-04). „XBIZ Awards 2009 Official Nominees Announced“. XBiz.com. Архивирано од изворникот на 2013-03-11. Посетено на 2008-11-30.
 11. „AVN - Puma Swede Releases Autobiography, Garners Swedish Press“. Business.avn.com. 2012-10-02. Архивирано од изворникот на 2016-02-10. Посетено на 2013-10-29.
 12. Sveriges Radio. „Puma Swede berättar öppet om sitt liv som porrstjärna i P4 Extra“. sverigesradio.se. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 2014-12-13.
 13. „Porrstjärnan Puma Swede gästar Robert Aschberg“. radio1.se. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2014-12-13.
 14. „Porrstjärnan: "Var kk med TV4-profil". nyheter24.se. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 2014-12-13.
 15. „Porrstjärnan med i 'Svenska Hollywoodfruar'. Aftonbladet. Архивирано од изворникот на 19 January 2016. Посетено на 23 January 2016.
 16. Anders Martinsson (5 November 2014). „Hollywoodfru i storbråk med porrstjärna“. Архивирано од изворникот на 26 January 2016. Посетено на 23 January 2016.
 17. „Här festar porrstjärnan Puma Swede på Kommunals lyxkrog“. Expressen. Архивирано од изворникот на 12 November 2020. Посетено на 23 January 2016.
 18. „9 skandaler som fällde Kommunals ordförande Annelie Nordström“. Nyheter24. Архивирано од изворникот на 20 November 2019. Посетено на 23 January 2016.
 19. „Annelie Nordström avgår som ordförande“. Aftonbladet. Архивирано од изворникот на 31 January 2018. Посетено на 23 January 2016.
 20. „Kommunals ordförande uttalar sig för första gången“. SVT. Архивирано од изворникот на 6 December 2019. Посетено на 23 January 2016.