Пулусук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сателитска снимка на Пулусук.

Пулусук или Хоук е мал остров кој е дел од Патив и се наоѓа на 244 км од Чук. Пулусук е исто така име на селото и општината која го опфаќа островот. Пулусук е дел од сојузната држава Чук во Микронезија.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statoids.com, retrieved December 8, 2010
  2. Oceandots - Houk

Координати: 6°41′23″ N; 149°18′08″ E / 6.6898° N; 149.3021° E / 6.6898; 149.3021