Пулуватски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пулуватски јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеКаролински Острови
Говорници(1,360 во 1989 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3puw


Пулуватскиот е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 1.360 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]