Пулуватски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пулуватски јазик
Застапен во Микронезија
Подрачје Каролински Острови
Говорници 1,360  (1989)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 puw


Пулуватскиот е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 1.360 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]