Пуло Ана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пуло Ана
Pulo Anna
PuloAnna.png
Сателитска снимка на Мерир.
Географија
АрипелагЈугозападни Палауански Острови
Површина0.5 км2
Највисоко издигнување6 м
Управување
Сонсорол
Демографија
Население0 (2018)

Пуло Ана или Пуро (англиски и сонсоролски: Pulo Anna) е мал остров во сојузната држава Сонсорол во Палау.

Географија[уреди | уреди извор]

Пуло Ана е мал остров, дел од групата на Југозападни Палуански Острови. Вкупната површина на островот е 0,5 километри квадратни. Денес овој остров не е населен поради евакуацијата за време на тајфунот од 2012 година. На островот има напуштено село познато како Пуро.

Островот е прекриен со густа шума и на бреговите има плажи. Целиот остров е опколен од корален гребен.

Островот Мерир е на 50 км оддалеченост од Пуло Ана.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите европски записи за островот датираат од ноемри 1710 година. Тогаш на островот пристигнала шпанската мисионерска експедиција под раководство на Франсиско Падилја.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rienzi, M.L. Historia de la Oceanía, o quinta parte del mundo, Barcelona, 1845-1846, vol.2, p.78

Поврзано[уреди | уреди извор]