Пулап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Пулап.

Пулап е мал атол, дел од атолот Патив во сојузната држава Чук во Микронезија. Пулап е име и на селото и општината која го опфаќа атолот.[1] Атолот е составен од три мали островчиња: Полап, Таматам и Фанадик. Атолот е оддалечен 220 км западно од Чук.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statoids.com, retrieved December 8, 2010
  2. Oceandots - Pulap

Координати: 7°38′18″ N; 149°25′46″ E / 7.6383° СГШ; 149.4294° ИГД / 7.6383; 149.4294