Прејди на содржината

Пудинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Божиќен пудинг

Пудингот најчесто се користи за десерт и се добива со мешање на различни состојки со зрнест производ или друга состојка како што е путер, брашно, жито, јајца, или исто така мешање на млекото со шеќерот и прашокот за пудинг. по што на крај се добива течна маса. Во Америка, пудингот карактеристично означува сладок десерт заснован на млеко, инстант прашок, или мус, иако тоа може да се однесува на други видови како што се лебот и сутлијашот. Во Велика Британија и некои други земји, пудингот се смета за богат десерт, хомогена скроб- или млечни засновани десерти како сутлијаш и Божиќен пудинг, или, неформално, секое слатко јадење се служи по главното. Зборот пудинг во овој контекст исто така се користи како синоним , се разбира за десерт. Зборот исто така се користи за солени јадења како што се Јоркшир пудинг, црн пудинг, Сует пудинг, и пудинк со стек и бубрези. Зборот пудинг се верува дека потекнува од франускиот ботелус, што значи „мал колбас“, и се однесува на спакувано месо кое што се употребува во пудинзите.

Печени, парени и варени пудинзи Оригиналниот пудинг е формиран со мешање на различни состојки со зрнест производ или друга состојка како што е путер, брашно, жито, јајца, по што на крај се добива течна маса. Овие пудинзи се печени, парени или варени. Во зависност од неговите состојки пудингот треба да се сервира како дел од главната закуска или како десерт. Барениот пудинг бил главна закуска на бородовите во Кралската морнарица во 18 и 19 век. Пудингот се користел како прво јадење.

Пена пудинг Парените пити се состојат од полнење со сует пециво исто така се познати како пундинзи. Овие пудинзи можат да бидат благи или солени и можат да се сервираат и како стек или пудинг од бубрег.

Кремасти пудинзи Вториот и понов вид на пудинг се состои од шеќер, млеко, и здебелен слој како што е пченкарно брашно, желатин, јајца, ориз и тапиока за да се создаде сладок, кремаст десерт. Овие пудинзи се направени или со варење на помала температура сè до зовривање или со печење во рерна. Овие пудинзи лесно се прават и на рингла, што е причина и зошто се користат и микробрановите печки за да се избегне мешањето. Крем пудинзите обично се служат изладени, но неколку, како што се забаглионе и сутлијашот , можат да се служат топли. Инстант пудинзите не бараат зовриена вода и заради тоа можат да се подготват многу побрзо. Крафт Фудс, во рамките на желатин десертот , е примарен производител на пудинг миксови и подготвени пудинзи во Северна Америка. Оваа терминологија за пудинг вообичаена во Северна Америка и во некои европски земји како што е Холандија, додека во Велика Британија пудинзите со јајце се нарекуваат бланкманж.