Птујска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Птујска тврдина
Ptujski grad
Ptuj Castle inside.JPG
Општи податоци
ГрадПтуј
ЗемјаСловенија


Птујската тврдина се наоѓа во градот Птуј во Словенија. Покрај него минува реката Драва. Замокот бил изграден во средината на 12 век со цел градот да се одбрани од сè почестите напади од страна на Унгарците. Во тоа време, градот бил во сопственост на Архиепископијата на Салцбург.