Птоломеј II Филаделф

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Птоломеј II Филаделфиј)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Птоломеј II Филаделф (старогрчки. Πτολεμαῖος Φιλάδελφος, 309 п.н.е.246 п.н.е.) — македонски бил крал на Египет во периодот од 283 п.н.е. до 246 п.н.е. Бил син на родоначалникот на Птоломејската династија Птоломеј I Сотер и Вереника. Времето на неговото владеење честопати се нарекува и златно доба на Птоломејскиот Египет, со оглед на тоа што Египет станал најголема поморска сила на Источниот Медитеран, а неговата престолнина била едно од најзначајните центри на културниот живот во тогашниот свет.

Птолемеј II Филаделф, на монета од 3 век п.н.е. во друштво со неговата сестра и сопруга Арсиноја II

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Птоломеј I Сотер
Птоломејска династија Наследник
Птоломеј III Еуергет