Птеросаурус од Манаус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Птеросаур од Манаус
Подвид"Жив диносаурус", Криптозоолошки влекач Grouping=криптид
Подрачје Бразил
Живеалиштеџунгли во околината на Манаус

Птеросаурус од Манаус (англиски: Manaus Pterosaur) е наводно криптид од околината на Манаус во (Бразил).

Опис[уреди | уреди извор]

Се опишува како суштество кое наликува на птеросаурус. Има кожнати крила со распон од 3,65 метри кои наликуваат на крилата на лилјакот, црна-тамнокостенлива кожа без влакна, има тенок и краток врат, долг клун со ситни заби, и мали кратки нозе. Ова суштество живее во јата.

Хронологија на средби со овие суштества и видувања[уреди | уреди извор]

  • Во 1947 година Ј. Харисон во близина на градот Манауса видел јато птеросауруси како лета во "V" формација.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]