Пршово (Конче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пршово


Местоположба 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139Координати: 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139
Основни податоци
Место Конче
Општина Конче
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Пршовоархеолошко наоѓалиште кај радовишкото село Конче, Општина Конче. Претставува могила од римското време.

На 4 км северно од селото, околу 200 м над левата страна на асфалтниот пат Конче-Радовиш се издига могила со пречник во основата од 20 м и височина од 5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 329. ISBN 9989-649-28-6.