Прслук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свечен прслук

Прслук е вид на предмет за облекување многу сличен на џемпер, само што нема ракави. Најчесто се носи преку некој друг предмет за облекување: кошула, блуза, маица и сл. Многу е присутен детал во српските краеви како дел од традиционалните народни носии [1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Етнографски музеј во Белград“. Архивирано од изворникот на 2015-05-01. Посетено на 2020-08-27.