Проштален валцер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Проштален валцер (чешки: Valčík na rozloučenou) - роман на чешкиот писател Милан Кундера. Романот бил завршен во 1972 година, во времето кога Кундера сè уште бил во Чехословачка, но првпат бил објавен дури во 1976 година, во превод на француски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Predgovor“, во: Milan Kundera, Šala. Sarajevo: Veselin Masleša, 1984, стр. 7.