Проштавањето на Славјанка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омот на синглот

Проштавањето на Славјанка“ (руски: Прощание славянки) е руски патриотски марш од композиторот Василиј Агапкин во чест на Србинките кои се проштавале од своите сопрузи за време на Првата балканска војна. Маршот за првпат бил изведен во Тамбов во 1912 по што бил издаден на плоча како сингл.

Мелодијата добила на популарност во Русија и соседните земји за време на Првата светска војна, кога војниците заминувале од дома со оваа музика. Мелодијата исто така била неофицијална химна на белогардејците на адмиралот Колчак. Маршот бил толку тесноповрзан со царизмот и контрареволуционерните движења што советската влада го потиснувала сè до 1957, кога бил делотворно употребен во филмот „Жеравите летаат“.

По ова, неколку руски и полски композитори пробале да напишат текст за мелодијата. За време на 1990-тите, партијата Јаблоко лобирала за овој марш да стане химна на Русија, но без успех. Моментално маршот е химна на Тамбовската област. Бродовите кои пловат по Волга, како и транссибирскиот воз од Москва до Владивосток ја користат оваа мелодија пред поаѓање.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Медија[уреди | уреди извор]

Текст (руски)[уреди | уреди извор]

Прощание славянки

В. Агапкин, В. Лазарев

Наступает минута прощания,
Ты глядишь мне тревожно в глаза,
И ловлю я родное дыхание,
А вдали уже дышит гроза.

Дрогнул воздух туманный и синий,
И тревога коснулась висков,
И зовет нас на подвиг Россия,
Веет ветром от шага полков.

Прощай, отчий край,
Ты нас вспоминай,
Прощай, милый взгляд,
Прости-прощай, прости-прощай…

Летят-летят года,
Уходят во мглу поезда,
А в них - солдаты.
И в небе темном
Горит солдатская звезда.
А в них - солдаты.
И в небе темном
Горит солдатская звезда.

Прощай, отчий край,
Ты нас вспоминай,
Прощай, милый взгляд,
Прости-прощай, прости-прощай…

Лес да степь, да в степи полустанки.
Свет вечерней и новой зари -
Не забудь же прощанье Славянки,
Сокровенно в душе повтори!

Нет, не будет душа безучастна -
Справедливости светят огни…
За любовь, за великое братство
Отдавали мы жизни свои.

Прощай, отчий край,
Ты нас вспоминай,
Прощай, милый взгляд,
Не все из нас придут назад.

Летят-летят года,
А песня - ты с нами всегда:
Тебя мы помним,
И в небе темном
Горит солдатская звезда.

Прощай, отчий край,
Ты нас вспоминай,
Прощай, милый взгляд,

Прости-прощай, прости-прощай…