Прохор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прохор
Прохор и Свети Јован Крстител прикажани во ракопис од Ерменско евангелие од1609 година
Епископ Никомидиски
Починал(а) 1 век, Антиохија
Почитуван(а) во Православна црква
Православна црква
Слава 28 Јули (Православна црква)
Јован Евангелистот со Прохр

Прохор { (грчки: Πρόχορος) бил еден од седумте ѓакони и еден од седумдесетте Христови апостоли. Апостол Лука го спомнува во Делата на апостолите (Дела 6: 5).

Тој бил ученик на апостол Петар и придружник на апостол Јован Богослов.

Тој служл како епископ во градот Никомедија во Витинија..

Православната црква го слави 28 Јули според јулијанскиот календар[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]