Професорство по математика „Раус Бол“

Од Википедија — слободната енциклопедија

Професорство по математика „Раус Бол“ — професорско место во одделот за математика на универзитетот во Кембриџ и на универзитетот во Оксфорд. Двете работни позиции биле основани во 1927 година како наследство од математичарот Раус Бол. Во Кембриџ, овој аманет бил направен со „надеж (но не правејќи го на кој било начин во вид на услов) дека може да биде изводливо за професорите и читателите да вклучи во историски и филозофски аспекти на темата во неговите или нејзините предавања и третмани“.[1]

Список на Раус Бол професори во Кембриџ[уреди | уреди извор]

 • Џон Едензор Литлвуд (1928–1950)
 • Абрам Самоилович Бешиковиќ (1950–1958)
 • Харолд Девенпорт (1958–1969)
 • Џон Г. Томпсон (1971–1993)
 • Најџел Хичин (1994–1997)
 • Вилијам Тимоти Гоуерс (од 1998)

Список на Раус Бол професори во Оксфорд[уреди | уреди извор]

Катедрата во Оксфорд била основана со оставина од 25.000 фунти и првично била рекламирана од Универзитетот како Катедра по математичка физика.[2] Професорот Rouse Ball сега е домаќин на Математичкиот институт на универзитетот.[3]

 • Е. А. Милн (1928–1950)
 • Чарлс Коулсон (1952–1972)
 • Роџер Пенроуз, почесен професор по математика во Раус Бол (1973–1999)
 • Филип Кандела, почесен професор по математика во Раус Бол (1999–2020)[4]
 • Луис Фернандо Алдај, во моментов професор по математика во Раус Бол (од 2020)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The University Officers“, Statutes and Ordinances of the University of Cambridge (PDF), University of Cambridge, стр. 673, Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-06, Посетено на 2022-07-30
 2. Fauvel, John; Flood, Raymond; Wilson, Robin (2013). Oxford figures : eight centuries of the mathematical sciences (Second. изд.). Oxford: Oxford University Press. стр. 313–314. ISBN 9780199681976.
 3. 3,0 3,1 „Luis Fernando Alday | Mathematical Institute“. www.maths.ox.ac.uk. Посетено на 27 June 2022.
 4. Fauvel, John; Flood, Raymond; Wilson, Robin (2013). Oxford figures : eight centuries of the mathematical sciences (Second. изд.). Oxford: Oxford University Press. стр. 360. ISBN 9780199681976.