Протоѓакон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Протоѓакон – прв, постар главен ѓакон во епархијата, особено при катедрален или соборен храм, едно од најглавните лица при служењето на епископите[1].

Овој чин е почесен чин за световните (мирски) ѓакони.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Протоѓакон“ — Дигитален речник на македонскиот јазик