Протести против изградба на гасовод во Дакота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Протести против изградба на гасовод во Дакота
Дел од Домородни права[1]
Color image of Lakota man locked down to construction equipment at direct action against Dakota Access Pipeline
Датумаприл 2016 – февруари 2017
МестоСоединети Американски Држави, особено Северна Дакота, Мисури, Мисури, Јужна Дакота, Ајова, Илиноис
ПоводЗаштита на вода, земја и религиозни/духовни места свети на домородни народи на Америка
СостојбаВо судовите
Настрадани
Мртви1[3]
Ранети300[2]
Приведени800+[4][5]

Протести против изградба на гасовод во Дакота, исто така наречени со хаштагот # NoDAPL, протести кои започнале во април 2016 година како грасрутна опозиција на изградбата на гасоводот Дакота на партнерите за трансфер на енергија во северниот дел на Соединетите Американски Држави и завршиле на 23 февруари 2017 година кога Националната гарда и законот извршителите ги избркале и последните преостанати демонстранти. Гасоводот минува од нафтените полиња Бакен во западна Северна Дакота до јужниот дел на Илиноис, поминувајќи под реките Мисури и Мисисипи, како и под дел од езерото Оахе во близина на Индискиот резерват Стендинг Рок. Многу членови на племето и околните заедници сметаат дека гасоводот е сериозна закана за водата во регионот. Изградбата, исто така, директно ги загрозува античките гробници и културните места од историско значење.

Во април 2016 година, младите од Стендинг Рок и околните заедници на домородните Американци организирале кампања за запирање на гасоводот, нарекувајќи се себеси „ReZpect Our Water“.[6] Инспирирани од младите, неколку возрасни лица, вклучувајќи ја Џои Браун од домородната еколошка мрежа [7] и племенскиот историчар Ладона Храбриот Бул Алард, основале камп на заштита на водата како центар за директна акција, демонстрирајќи духовен отпор кон гасоводот и во одбраната. на домородниот суверенитет и зачувување на културата. Хаштагот #NoDAPL започнал да добива внимание на друштвените мрежи, а камповите во Стендинг Рок постепено се зголемиле на илјадници луѓе.

Судирите меѓу заштитниците на водата и органите на прогонот ескалирале во текот на летото и есента. Во септември 2016 година, градежните работници уништиле дел од земјиште кое било во приватна сопственост и за кое племето тврдело дека е свето место. Кога демонстрантите влегле во областа, безбедносните работници користеле кучиња за да ги нападнат, кои каснале најмалку шест од демонстрантите и еден коњ.[8] Во октомври 2016 година, милитаризираната полиција расчистила камп кој се наоѓал на предложената патека на гасоводот.[9] Во ноември 2016 година, полицијата употребила водени топови врз демонстрантите во студено време, што следствено привлекло значително медиумско внимание.[10]

Континуираните судири и како резултат на вниманието на друштвените мрежи довеле до зголемена национална и глобална поддршка за протестите. Активисти од висок профил, познати личности и политичари зборувале за поддршка на племето, вклучително и сенаторот Берни Сандерс [11][12] и претседателскиот кандидат Џил Стајн. Претседавачот, Дејвид Аршамбо, се осврнал на позициите на племето во Советот за човекови права на ОН во Женева, Швајцарија. Во декември 2016 година, под администрацијата на претседателот Барак Обама, корпусот на инженерите негирал службеност за изградба на гасоводот под реката Мисури,[13][14][15] иако оваа одлука била сменета следниот месец од администрацијата на претседателот Доналд Трамп. Нафтоводот бил завршен до април 2017 година, а неговата прва нафта била испорачана на 14 мај [16]

Во март 2020 година, окружниот судија на Соединетите Американски Држави пресудил дека владата не ги проучувала адекватно „ефектите на гасоводот врз квалитетот на човековата околина“ и му наредила на Инженерскиот корпус на Армијата на Соединетите Држави да спроведе нов преглед на влијанието врз животната средина.[17] Во јули 2020 година, судија на Окружниот суд донел одлука гасоводот да биде затворен и испразнет од нафта во очекување на нова еколошка проверка.[18][19] Наредбата за привремено исклучување била поништена од апелациониот суд на САД на 5 август, иако било наредено да продолжи прегледот за животната средина.[20] Гасоводот продолжува со работа.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Hayes, Kelly (October 28, 2016). „Remember This When You Talk About Standing Rock“. Yes! Magazine. Архивирано од изворникот November 3, 2016. Посетено на November 3, 2016. It is crucial that people recognize that Standing Rock is part of an ongoing struggle against colonial violence. #NoDAPL is a front of struggle in a long-erased war against Native peoples — a war that has been active since the first contact and waged without interruption... So when you talk about Standing Rock, please begin by acknowledging that this pipeline was redirected from an area where it was most likely to impact white people.
 2. Hawkins, Derek. „Activists and police trade blame after Dakota Access protester severely injured“. Washington Post. Архивирано од изворникот February 14, 2017. Посетено на February 22, 2017.
 3. Papple, Dawn (April 13, 2017). „Details Uncovered About Damjan Nedelkovski, DAPL Protester Found Dead In Cannonball River“. inquisitr.com. Inquisitr. Архивирано од изворникот April 14, 2017. Посетено на April 13, 2017.
 4. Skalicky, Sue (October 28, 2016). „Tension Between Police and Standing Rock Protesters Reaches Boiling Point“. The New York Times. Архивирано од изворникот February 23, 2017. Посетено на February 22, 2017.
 5. Levin, Sam (February 2, 2017). „Over 70 arrested at Standing Rock as Dakota Access aims to finish pipeline“. The Guardian. Архивирано од изворникот February 22, 2017. Посетено на February 22, 2017.
 6. Javier, Carla (December 14, 2016). „A Timeline of the Year of Resistance at Standing Rock“. Splinter. Архивирано од изворникот на June 15, 2019. Посетено на 2019-06-19.
 7. Liu, Louise (September 13, 2016). „Thousands of protesters are gathering in North Dakota – and it could lead to 'nationwide reform'. Business Insider. Архивирано од изворникот на December 10, 2016. Посетено на September 20, 2016.
 8. „Standing Rock Special: Unlicensed #DAPL Guards Attacked Water Protectors with Dogs & Pepper Spray“. Democracy Now!. Архивирано од изворникот на June 13, 2019. Посетено на 2019-06-19.
 9. Skalicky, Sue; Davey, Monica (2016-10-28). „Tension Between Police and Standing Rock Protesters Reaches Boiling Point“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на February 23, 2017. Посетено на 2020-03-11.
 10. Stelloh, Tim; Roecker, Molly; Sottile, Chiara A; Medina, Daniel A. (November 20, 2016). „Freezing protesters soaked with water in pipeline protest“. NBC News. Архивирано од изворникот на December 11, 2019. Посетено на 2020-03-11.
 11. „Sanders Protests Controversial Dakota Access Pipeline Outside White House“. ABC News. Архивирано од изворникот на November 29, 2020. Посетено на 2020-12-27.
 12. Weigel, David. „Bernie Sanders pledges 'end of the exploitation of Native American people' in fight against Dakota pipeline“. Washington Post. ISSN 0190-8286. Архивирано од изворникот на November 29, 2020. Посетено на 2020-12-27.
 13. „Rolling Stone“. Архивирано од изворникот на March 7, 2011. Посетено на December 14, 2016.
 14. „Standing Rock Sioux Tribe's Statement on U.S. Army Corps of Engineers Decision to Not Grant Easement“. Stand With Standing Rock. December 4, 2016. Архивирано од изворникот на December 4, 2016. Посетено на December 4, 2016.
 15. „Dakota Access Pipeline to be rerouted“. CNN. December 4, 2016. Архивирано од изворникот на December 15, 2017. Посетено на December 4, 2016.
 16. Renshaw, Jarrett (2017-04-19). „East Coast refiner shuns Bakken delivery as Dakota Access Pipeline starts“. Reuters. Архивирано од изворникот на October 2, 2019. Посетено на 2017-05-11.
 17. Friedman, Lisa (2020-03-25). „Standing Rock Sioux Tribe Wins a Victory in Dakota Access Pipeline Case“. The New York Times. Архивирано од изворникот на September 17, 2020. Посетено на 2020-09-15.
 18. Fortin, Jacey; Friedman, Lisa (2020-07-06). „Dakota Access Pipeline to Shut Down Pending Review, Federal Judge Rules“. The New York Times. Архивирано од изворникот на September 17, 2020. Посетено на 2020-09-15.
 19. „Judge suspends Dakota Access pipeline over environmental concerns“. The Guardian. Associated Press. July 7, 2020. Архивирано од изворникот на September 24, 2020. Посетено на September 15, 2020.
 20. Frazin, Rachel (2020-08-05). „Court cancels shutdown of Dakota Access Pipeline“. The Hill. Архивирано од изворникот на September 4, 2020. Посетено на 2020-09-15.