Прејди на содржината

Прос ти ники

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скен од страница на весникот

Прос ти ники (грчки: Προε την νίκη во превод „Кон победата“) бил весник, орган на македонската и на грчката емиграција од Грција во Советскиот Сојуз, на грчки јазик и со една страница на македонски. Бил подготвуван од политичкото раководство на бегалците и растуран во сите центри каде што биле сместени. Се издавал во Ташкент, СССР од ноември 1949 до 1956 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска Енциклопедија. Скопје: МАНУ. 2009. стр. 1230. ISBN 9786082030241.