Простодушна љубов (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Простодушна љубов“
РежисерДимитар Христов
СценаристМето Јовановски
НастапуваатЉубиша Трајковски
Катерина Крстева
Петар Стојковски
Шенка Колозова
Жанркомедија
КинематографијаЗоран Станковски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1975
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Простодушна љубов“ - македонски телевизиски филм од 1975 година. Го режирал Димитар Христов, а сценариото го напишал Мето Јовановски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Љубиша Трајковски Јане
Катерина Крстева Николинка
Петар Стојковски-Бабец Тасе
Шенка Колозова Велинка
Илија Струмениковски Веле
Методија Пендовски Општинар
Васка Бошкова Госпојна
Мара Георгиева Готвачка
Димитар Костов Миле

Надворешни врски[уреди | уреди извор]