Пролетна седефка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пролетната седефка (Boloria euphrosyne) е пеперутка од семејството на шаренците (Nymphalidae) пронајдена во Европа и низ Русија преку Палеарктикот на север од Казахстан.

Опис[уреди | уреди извор]

Возрасната пеперутка е портокалова со црни дамки на горната страна на нејзиното крило и има распон на крилјата од 38-46 мм. На долната страна на крилјата има низа сребрено-бисерни ознаки по должината на работ, што му го дава името на видот. Фритиларот со бисерна граница често се меша со малиот фритилар со бисер, но може да се разликува по триаголникот долж неговата бисерна граница (малата бисерна граница има црни шеврони) како и присуството на една сребрена точка во средината ред жолти дамки. Женката има потемни ознаки и позаоблени крилја од мажјакот. Гасениците се црни со бели или жолти боцки долж грбот.

Како и другите видови фритилари, мажјаците имаат посебни мирисни жлезди на крилјата за да можат да ги препознаат женките од нивниот вид и затоа да најдат соодветен партнер.

Опис во Сеиц[уреди | уреди извор]

Многу слично на претходните видови, особено селенот, но посветло црвено и црните ознаки се потенки кај типичните примероци. Лесно се препознава по задното крило одоздола, кое е светло тули-црвено во основата, не кафеаво како во селен, средната лента носи само една сребрена точка (преку врвот на клетката) и нецелосната сребрена лента во дисталната област е заменети со некои жолти размаски без никаков сребрен сјај. Сребрените маргинални точки на задното крило одоздола се, но многу ретко отсутни.[1]

Распростанетост[уреди | уреди извор]

Пролетната седефка е широко распространета низ Европа, почнувајќи од Скандинавија до северна Шпанија и од Ирска на исток преку Палеарктикот до Русија и северно од Казахстан. Во Англија и Велс (плус уште 10 земји) брзо се намалува по број и е високо загрозен вид.

Подвидови[уреди | уреди извор]

 • B. e. euphrosyne – Средна Европа, Сибир
 • B. e. fingal ( Хербст, 1804) - Северна Европа, Сибир
 • B. e. rusalka ( Фрухсторфер, 1909) - Јужна Европа, Западен Сибир
 • B. e. orphana ( Фрухсторфер , 1907) – Трансбајкалија, Амур, Усури
 • B. e. kamtschadalus ( Seitz, [1909]) – Камчатка, Северен Сахалин
 • B. e. umbra (Seitz, [1909]) – Алтај, Сајан
 • Б. е. dagestanica (Совински, 1905) – Кавказ, Закавказ
 • B. e. nephele ( Херих-Шефер, [1847]) – Урал, Сибир

Животен циклус[уреди | уреди извор]

Прехранбени растенија и јајца[уреди | уреди извор]

По парењето, женката ќе ги положи јајцата на мртов лак (Pteridium aquilinum), или легло од лисја во близина на виолетови растенија - обична куче-виолетова (Viola riviniana), хит куче-виолетова (Viola canina) или барска виолетова (Viola palustris). Понекогаш јајцата се ставаат на листовите на самото растение за храна. Тие се поставени поединечно, а не во една голема група како што е мочуриштето. Мозаиците на живеалиштата што ги претпочитаат се типично една третина од трева и две третини од трева.

Јајцата може да се најдат на фабриката за храна од средината на мај до крајот на јуни. Тие се бледо жолти и можат да се изведат по 10-14 дена.

Смокви 2 ларва по второ митарење 2б ларва по трето прелистување 2а, 2в ларва по 4то прелистување 2г кукличка

Гасеница, кукличка и возраст[уреди | уреди извор]

Гасениците кои се појавуваат почнуваат да се хранат веднаш и ќе се мртат трипати во првите 5-6 недели. Секоја гасеница потоа ќе хибернира во збрчкан лист во основата на растението, обично преместувајќи се на местото на хибернација на крајот на јули. Гасениците губат половина од својата телесна маса до моментот кога ќе се појават во следниот март. По период на хранење и растење, во текот на кој последен пат се мрси, гасеницата е со целосна големина и е подготвена за кукли. Фазата на хризалис се формира меѓу листовите и трае само 10-14 дена.

Возрасната пеперутка лета помеѓу крајот на април и јуни и е една од најраните фритилари што се појавија. Возрасните се хранат со нектарот од раните пролетни цветови, како што се багл, глуварче и помала целандин.

Во текот на август има второ потомство.

Живеалиште[уреди | уреди извор]

 • Чистини со шуми, неодамна прелиени или чисто исечени, со ѓубре или лисја од дабови
 • Добро исцедени живеалишта со мозаици од трева, гребен и лесен грмушки
 • Топол и свежо исечен материјал
 • Обилни прехранбени растенија кои растат во кратка, ретка вегетација, каде што има изобилство мртви растителни материјали, се претпочита бракен
 • Рабовите за чистење може да обезбедат добри услови за размножување, на пр

Управување[уреди | уреди извор]

 • Мрежата на патеки што минуваат низ окното за да се отвори крошната, дозволува сончевата светлина да помине за да помогне во 'ртење на сите виолетови растенија од храна. Ова може да се постигне преку пасење особено во зима и рана пролет. Говедата е подобра од овците бидејќи нивната дополнителна тежина помага да се газат и раскинат сите густи мртви стебла. Исто така, постои ризик дека овците имаат тенденција да јадат растенија, (на пример, Ajuga reptans /bugle), кои обезбедуваат нектар за возрасната фритилја која се граничи со бисери. Друг начин да се постигне ова е со сечење и модринка на брадата, дел од локацијата во исто време, во текот на мај и почетокот на јуни.
 • Согорувањето може да биде корисно за намалување на ѓубрето од брекен, иако е потребно следење на управувањето бидејќи како резултат на тоа ќе се стимулира дополнителен раст. Ова ќе убие дел од безрбетниците, и затоа се предлага само согорување на дел од локацијата, на пример, 20%.
 • Прскањето може да биде корисно за намалување на високата густина на ѓубрето, но треба да се внимава да не се намали сериозно густината и да се дозволи тревата да се развива, бидејќи тоа ќе му наштети на живеалиштето за размножување.
 • Шумите создаваат сончеви чистини и возења, но избегнувајте да користите чистини во кои доминираат други растенија како кучешката жива (Mercurialis perennis), обичната сина ѕвона и енергичните треви.

Примери на локации каде што се пронајдени[уреди | уреди извор]

 • Станстед Парк, Западен Сасекс, Велика британија [2]
 • Халдон Форест, Девон, Велика британија [3]
 • Замокот Хил на Ламберт, Дорсет, Велика Британија
 • Хард Хилс, Корнвол, Велика британија на мрежа ref SS 235176
 • Ирска [4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на рани пролетни цвеќиња

== Наводи

 1. Seitz. A. in Seitz, A. ed. Band 1: Abt. 1, Die Großschmetterlinge des palaearktischen Faunengebietes, Die palaearktischen Tagfalter, 1909, 379 Seiten, mit 89 kolorierten Tafeln (3470 Figuren)Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
 2. „Very rare butterfly returns to woodland in West Sussex“. Spirit FM.
 3. „Rare British butterfly expands into Devon forest“. BBC. Посетено на 2016-01-28.
 4. Nash, D.W. and Hardiman, D.M. (2013). A review of the Pearl-bordered Fritillary (Boloria euphrosyne L.) in Ireland. Ir. Nat. J. 32: 132 - 137.

==

Надворешни врски[уреди | уреди извор]