Прокло Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прокло Константинополски
Πατριάρχης Πρόκλος
Патријарх на Константинопол
Црква Константинополска црква
Од 426
До 427
Претходник Максимијан
Наследник Флавијан
Лични податоци
Занимање Патријарх на Константинопол

Прокло Константинополски бил Патријарх на Константин во периодот од 434 до 446 година.