Прокион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прокион A/B
Position Alpha Cmi.png
МЕстоположбата на Прокион.
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Мало Куче
Ректасцензија 07h 39m 18.1/17.7s
Деклинација +05° 13' 29/20"
Привидна величина (V) 0.34/10.7
Особености
Спектрален тип F5 IV-V/DA
U−B боен показател −0.01
B−V боен показател 0.40/0.0
Променлив тип ?
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) −3.2 км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: −716.57 млс/г
Дек.: −1034.58 млс/г
Паралакса (π) &10000000000028605000000286,05 ± &100000000000000810000000,81 млс
Оддалеченост 11.4 ± 0.03 сг
(3.496 ± 0.01 пс)
Апсолутна величина (MV) 2.65/13.04
Податоци
Procyon A
Маса 1.50 M
Полупречник 1.86 R
Површ. грав. (log g) 4.0
Сјајност 7.73 L
Температура 6,650 K
Металичност 110% Sun
Старост 3 × 109[1] години
Procyon B
Маса 0.602 ± 0.015[1] M
Полупречник 0.01234 ± 0.00032[1] R
Површинска гравитација (log g) 8.0[1]
Сјајност 0.00055 L
Температура 7,740 ± 50[1] K
Орбита
Придружник Procyon A
Период (P) 40.82 г.
Голема полуоска (a) 4.27"
Ексцентрицитет (e) 0.41
Наклон (i) 31.9°
Должина (Ω) 284.8°
Перицентарска епоха (T) 1967.86
Други ознаки
α Canis Minoris, 10 Canis Minoris, GCTP 1805.00, HR 2943, BD+05°1739, HD 61421, LHS 233, GJ 280, HIP 37279, GC 10277, ADS 6251, CCDM 07393+0514, TD1 10647.
Наводи во бази
SIMBAD — податоци

Прокион (α CMi / α Canis Minoris) е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Мало Куче. Со голо око се гледа како да е една ѕвезда, седма најсјајна ѕвезда на ноќното небо, со привидна величина од 0,34. Ова е всушност двоен ѕвезден систем, што се состои од бела главна ѕвезда со ѕвездена класификација F5 IV-V, наречена Procyon A, и помалку светло бело џуџе со спектрален тип DA, наречено Procyon B. Прокион е една од нашите најблиски ѕвезди.

Прокион има теме на зимскиот триаголник, заедно со Сириус и Бетелгез.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Provencal, J. L.; Shipman, H. L.; Koester, Detlev; Wesemael, F.; Bergeron, P.. Procyon B: Outside the Iron Box. „The Astrophysical Journal“ том  568 (1): 324–334. doi:10.1086/338769. http://adsabs.harvard.edu/abs/2002ApJ...568..324P. посет. 2 јуни 2007 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]