Проект Рунеберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Проект Рунеберг
Project Runeberg
Project Runeberg.gif
Адреса дигитална библиотека
Достапно на шведски / англиски
Мрежно место runeberg.org
Место на Алекса 124.637 (ноември 2011)[1]
Комерцијално не
Регистрација незадолжителна
Пуштено декември 1992
Тековна состојба функционално

Проект Рунеберг (швед. Projekt Runeberg) е иницијатива по примерот на Проект Гутенберг за слободен пристап на дигитализирани книги од значење за културата и историјата на нордиските земји.[2] Проектот почнал со архивирање на нордиска литература во in декември 1992, но денес има и отсликани факсимили на стари дела како „Нордиска семејна книга“ (Nordisk familjebok), партитури и дела од нордиски автори на латински јазик. Основач на проектот Ларс Аронсон, а негов вдомувач е Lysator.[3]

Име[уреди | уреди извор]

Проектот го носи името на националниот поет на Финска, Јохан Лудвиг Рунеберг. Воедно е кованка од зборовите rune (руна) и berg (планина), што би се превело како „Планина од букви“. Името е одбрано и да биде слично на она на постариот проект „Гутенберг“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Информации за Runeberg.org“. Alexa Internet. http://www.alexa.com/siteinfo/runeberg.org. посет. 2 ноември 2011 г.  (англиски)
  2. Проект Рунеберг“. Nationalencyklopedin(посет. 20 јули 2010 г) (шведски)
  3. Boldemann, Marcus. „„Бувот“ се вгнезди бесплатно на интернет“, Dagens Nyheter, 23 април 2003 (посет. 20 јули 2010 г). (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]