Прејди на содржината

Прогонство (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прогонство е руски филм, во режија на Андреј Звјагинцев. Главните улоги ги толкуваат: Константин Лаврoненко, Александар Балуев и Марија Бонви.

Содржина[уреди | уреди извор]

Едно лето, Александар одлучува да ги одведе сопругата Вера и двете деца на патување во неговото родно село. Патувањето започнува како типична селска идила, кога Вера му признава дека е трудна, но дека детето не е негово.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 844, 29.8.2014, стр. 22.