Провев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Заштитник од провев во облик на маче

Провевот (арх. промаја) e воздушно струење кое се јавува во затворена просторија. Доколку една просторија има отвори од две или повеќе страни, настанува струње на воздухот поради разлика во температурата и воздушниот притисок. Провевот може да предизвика определени заболувања кај човекот.


Поврзано[уреди | уреди извор]