Присниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Присниц
Градски дел во Наумбург
Присниц is located in Германија
Присниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Наумбург
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 239 м
Население 315  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06618
Повик. бр. 034466
Координати 51°6′0″N 11°46′59″E / 51.10000° N; 11.78306° E / 51.10000; 11.78306Координати: 51°6′0″N 11°46′59″E / 51.10000° N; 11.78306° E / 51.10000; 11.78306

Присниц (германски: Prießnitz) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Наумбург.