Природен резерват Курил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Природен резерват Курил
руски: Курильский заповедник
Kurils nature reserve.jpg
Топло минерално езеро во калдерата Головнин на островот Кунашир
МестоСахалинска област
Најблизок градЈужно-Курилск
Координати45°5′0″N 145°59′0″E / 45.08333° СГШ; 145.98333° ИГД / 45.08333; 145.98333Координати: 45°5′0″N 145°59′0″E / 45.08333° СГШ; 145.98333° ИГД / 45.08333; 145.98333
Површина65.364 ха
Воспоставен(а)1984 (1984)
Управно телоМинистерство за природни ресурис и околина на Русија
Мрежна страницаkurilskiy.ru

Природен резерват Курил (руски: Курильский заповедник) — руски строг еколошки резерват кој ги опфаќа северните и јужните делови на островот Кунашир, најголемиот и најјужниот остров од Курилскиот архипелаг, кои се протегаат помеѓу островот Хокаидо во Јапонија до полуостровот Камчатка на крајниот источен крај на Русија. Опфаќа и два помали острови во близина на југоисток. Областа е една од најголемите места за зимување на крајбрежните морски птици. Резерватот се наоѓа на тектонски нестабилна локација и е еден од двата руски национални резервати (со природен резерват Кроноцки) кој штити територијата со активни вулкани. Резерватот се наоѓа во областа Јужно-Курилскиот дистрикт на Сахалинската област. Резерватот е создаден во 1984 година, и зафаќа површина од 65.364 ха.[1][2]

Топографија[уреди | уреди извор]

Резерватот Курилс се состои од три одделни сектори:

  • Северен Кунашир (19.899 ха). Го опфаќа северниот дел на островот Кунашир. Северозападната област на овој сектор е подножјето на планинскиот гребен Докучаева. Секторот ја опфаќа планината Руруј (руски: Руруй; 1.485 м), комплексен стратовулкан. Југоисточната област на секторот се движи од вулканот Таткова планина (руски: Тятя; 1819 м) до крајбрежната тераса на 30-50 метри надморска височина. Тјаја се смета за класичен пример на соматски вулкан, каде што самитот се сруши во калдера која содржи нов централен конус.
  • Јужен Кунашир (15.366 ха) Овој сектор, на јужниот дел од Кунашир, се разликува од северот со помазен релјеф и помалку разлики во висината. Централниот дел на секторот вклучува калдерски вулкан, планината Головнин (541 м). На дното има две топли и врели минерализирани езера.
  • Гребенот на Малиот Курил (100 ха) Овој сектор е два многу мали острови („Шарди“ и „Демин“). Се карактеризира со присуство на мали области и висина на островите со знаци на значителна денудација, кои се продолжение на полуостровот геоморфолошки Немуро (a. Хокаидо).
Резерватот Курил (црвено) ги опфаќа северните и јужните области на островот Кунашир и делови од Малите Кунаширски острови на југоисток.
Стратовулканската планина Руруј. Поглед од селото Јужно-Курилск.

Клима и екорегија[уреди | уреди извор]

Курил се наоѓа во екорегионот со мешани шуми Јужен Сахалин-Куриле. Ова е мала екорегија која го опфаќа јужниот врв на островот Сакалин на рускиот Далечен исток и Курилските острови најблиску до Јапонија кои се протегаат на североисток на островот Хокаидо. Тоа е регион со многу висок биодиверзитет, со евидентирани над 1.350 видови васкуларни растенија. Генерално ја има флората од руското копно и фауната од Хокаидо.[3][4]

Климата на Курил е субарктичка клима, без сува сезона (Кепенова класификација на климата). Оваа клима се карактеризира со благи лета (само 1-3 месеци над 10 °C) и студени, снежни зими (најстуден месец под -3 °C).[5][6]

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Приближно 70% од резерватот е пошумен, претежно со иглолисни дрвја. Најчести се дрвја како смрека Језо (Picea jezoensis), смрека Сахалин (Picea glehnii) и ела Сахалин (Abies sachalinensis). Голем дел од подножјето се тешки грмушки од притаен бамбус, грмушки и лоза. На морскиот брег има грмушки од јапонска роза (Rosa rugosa). Научниците на резерватот забележале 838 видови васкуларни растенија од 414 родови.[2]

Животинскиот живот на резерватот ги рефлектира уникатните навики на островот. Загрозената морска видра е жител. Карактеристики цицачите во шумите се кафеава мечка, лисица, зајак, чипса, самур и ласици. Крајбрежните морски цицачи вклучуваат фоки и морски лавови. Научниците на резерватот забележале 28 видови цицачи. Меѓу гуштерите, далечната источна кожа има само на островот. Резерватот е дел од глобално значајната трансконтинентална патека за миграција на птиците кон Арктикот. Стотици илјади колонијални морски птици, вклучително и корморани, патки, луковици, галеби и авкови, зимуваат во областа околу резерватот. Забележани се 278 видови птици, со 125 гнезда. Резерватот известил за постоење на 26 гнездени парови на загрозениот рибарски Блакистонски був (Бубо блакистони).[7]

Блакистонски був (загрозен)
Сахалин тајмен (критично загрозен)

Еко едукација и пристап[уреди | уреди извор]

Како строг природен резерват, Курилскиот резерват е претежно затворен за пошироката јавност, иако научниците и оние со цели на „еколошко образование“ со претхден договор можат да го посетат паркот. Територијата на резерватот Курил е предмет на територијален спор меѓу Русија и Јапонија. Јужниот сектор на резерватот е 20 км од јапонскиот брег. Пристапот не е лесен и аранжманите, особено за странците, мора внимателно да се испланираат однапред.[2] Главната канцеларија е во селото Јужно-Курилск на островот Кунашир, околу 20 км североисточно од јужниот сектор на резерватот.[1]

Поврзанои[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 „Kurils Zapovednik (Official Site)“ (руски). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Посетено на January 21, 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Kurils Zapovednik“ (руски). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Посетено на January 21, 2016.
  3. „South Sakhalin-Kurile mixed forests“. Encyclopedia of Earth. Посетено на January 23, 2016.
  4. „Map of Ecoregions 2017“ (англиски). Resolve, using WWF data. Посетено на September 14, 2019.
  5. Kottek, M., J. Grieser, C. Beck, B. Rudolf, and F. Rubel, 2006. „World Map of Koppen-Geiger Climate Classification Updated“ (PDF) (англиски). Gebrüder Borntraeger 2006. Посетено на September 14, 2019.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  6. „Dataset - Koppen climate classifications“ (англиски). World Bank. Посетено на September 14, 2019.
  7. „Kuril Nature Reserve - Flora and Fauna“. Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Посетено на March 11, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]