Природен резерват Катун

Координати: 49°38′0″N 86°6′0″E / 49.63333° СГШ; 86.10000° ИГД / 49.63333; 86.10000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Природен резерват Катун
руски: Катунский заповедник
(Исто така: Katunsky)
Катунски заповедник
МестоРепублика Алтај
Најблизок градГорно-Алтајск
Координати49°38′0″N 86°6′0″E / 49.63333° СГШ; 86.10000° ИГД / 49.63333; 86.10000
Површина150.079 hectares (371 acres; 1 ми)
Воспоставен(а)1991 (1991)
Управно телоМинистерство за природни ресурси и животна средина (Русија)
Мрежна страницаhttp://www.katunskiy.ru/

Природен резерват Катун (руски: Катунский заповедник) (исто така Катунски) е руски заповедник (строг природен резерват) сместен во висорамнините на централните Алтајски Планини на јужен Сибир. Реката Катун се спушта низ долината во резерватот, служејќи како примарен извор на реката Об. Протоците на реката Катун потекнуваат од планината Белуха, највисоката планина во Сибир со 4.506 метри, кој се наоѓа на крајниот источен раб на резерватот. Катун е меѓународно важен центар за биоразновидност, кој претставува дел од светското наследство на УНЕСКО „Златните Алтајски Планини“. Природниот резерват Катун се наоѓа во областа Уст-Коксински во Република Алтај.[1][2]

Топографија[уреди | уреди извор]

Топографијата на резерватот вклучува ледници, алпска тундра, ливади и шуми. Голем дел од теренот е формиран преку глацијација, а има и мали езера, потоци, водопади и стрмни падини.[1]

Локација на природниот резерват Катун на југозапад од Република Алтај

Екорегија и клима[уреди | уреди извор]

Катун се наоѓа во алгоа алпската ливада и тундра екорегија. Овој екорегион прикажува комплетен редослед на висински вегетациони зони во централен Сибир, вклучувајќи степски, лесостепи, мешана шума, суб-алпска вегетација и алпска вегетација. Регионот е исто така важно живеалиште за загрозениот снежен леопард и неговиот плен.[3]

Резерваторот Катун има алпска клима ( класификација на климата во Копен (ЕП)). Ова укажува на локална клима во која најмалку еден месец има просечна температура доволно висока за да се стопи снегот (0 °C) (32 °F), но нема месец со просечна температура над 10 °C (50 °F).[4][5]

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Во резерватот се наоѓаат 700 видови растенија, 51 цицач, 140 птици, три вида влекачи и осум видови риби. Загрозените видови вклучуваат: Сибирскиот сладок крин (Erythronium sibericum), божур (Paeonia hybrida), (Asplenium exiguum) и ретко, снежниот леопард (Panthera uncia).[1]

Зајдисонце кај езерото Кучерија

Екотуризам[уреди | уреди извор]

Како строг природен резерват, резерватот Катун е претежно затворен за пошироката јавност, иако научниците и оние со цели на „еколошко образование“ можат да договорат управување со паркот за посети. Меѓутоа, во резерватот има „екотуристички“ рути кои се отворени за јавноста, но бараат одобренијата да се добијат однапред. Главната канцеларија е во градот Уст-Кокс. Резервните ренџери водат екотуристичко планинарење до Горното езеро Мултинскије, со групи што се собираат во 11:00 часот секој ден во сезоната (јули - септември). Постојат и други еколози, кои бараат водичи, до изворите на реката Катун.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Katun Zapovednik (Official Site)“ (руски). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Посетено на January 21, 2016.
  2. „Katun Zapovednik“ (руски). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Посетено на January 21, 2016.
  3. „Altai alpine meadow and tundra“. World Wildlife Federation. Посетено на January 23, 2016.
  4. Kottek, M., J. Grieser, C. Beck, B. Rudolf, and F. Rubel, 2006. „World Map of Koppen-Geiger Climate Classification Updated“ (PDF) (англиски). Gebrüder Borntraeger 2006. Посетено на September 14, 2019.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  5. „Dataset - Koppen climate classifications“ (англиски). World Bank. Посетено на September 14, 2019.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]