Природен резерват Југански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Природен резерват Југански
руски: Юганский заповедник
Юганский заповедник. р. Негусьях.JPG
Резерват Југански
МестоХанти-Мансиски автономен округ
Најблизок градУгут
Координати59°32′21″N 74°37′48″E / 59.53917° СГШ; 74.63000° ИГД / 59.53917; 74.63000Координати: 59°32′21″N 74°37′48″E / 59.53917° СГШ; 74.63000° ИГД / 59.53917; 74.63000
Површина648.636 ха
Воспоставен(а)1982 (1982)
Управно телоМинистерство за природни ресурси на Русија
Мрежна страницаhttp://ugansky.ru/

Природен резерват Југански (руски: Юганский) — руски „заповедник“ (строг еколошки резерват) во сливот на реката Болшој Југан, лева притока на реката Об. Резерватот е во централниот дел на рамнината на Западен Сибир, во јужниот дел на низините на Средниот Об. Сместено е во областа Сургутски во автономниот округ Ханти-Манси, околу 500 км северно од градот Омск . Резерватот е создаден во 1982 година и зафаќа површина од 648.636 хектари.[1]

Топографија[уреди | уреди извор]

Резерватот Југански се наоѓа во јужната низина Среднеобскаја. Теренот е претежно тесни речни долини и огромни мочуришта. Вудлендс покриваше 64% од заштитените зони. Шумското покритие е само 36%. Остатокот е мочуриште.[2]

Клима и екорегион[уреди | уреди извор]

Резерватот Југански се наоѓа во екорегионот на западно сибирската тајга, кој опфаќа поголем дел од западно-сибирската рамнина.

Климата на Југански е субарктичка клима, без сува сезона (копеновата класификација на климата, субпртичка клима (Dfc)). Оваа клима се карактеризира со благи лета (само 1-3 месеци над 10 °C) и студени, снежни зими (најстуден месец под −3 °C).[3][4] Областа е без мраз во просек 92 дена, а сезоната на растење е 137 дена. Преовладува ветерот е југозападен и јужен.

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Теренот на Југански е првенствено поплавените подрачја, покриени со смречни шуми со кедар и ела.[2] Во резерватот живеат 40 видови цицачи, од кои повеќе од половина се глодари. Големите цицачи се претставени со мечка, рис и волквин. Тревојади вклучуваат елен и шумски ирваси.

Торбаче, воздушен поглед, природен резерват Југански

Екотуризам[уреди | уреди извор]

Како строг природен резерват, резерватот Југански претежно е затворен за пошироката јавност, иако научниците и оние со цели на „еколошко образование“ можат да направат аранжмани со управувањето со паркот за посети. Постои мал музеј на природата управуван од резерватот во селото за јавно образование. Менаџментот отвори пат за 'екотурист' до една од мочуришните зони што е отворена за јавноста со аранжман однапред. Резерватот е далечен и далеку од удобен превоз, и очекува најголем дел од своите активности за едукација преку интернет и виртуелни медиуми. Главната канцеларија е во селото Угут. Најблизок град е Сургут, 300 км на север.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Yugansky Zapovednik (Official Site)“ (руски). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Посетено на January 21, 2016."Yugansky Zapovednik (Official Site)" (in Russian). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Retrieved January 21, 2016.
  2. 2,0 2,1 „Yugansky“ (руски). Zapovedniki-Mira. Посетено на February 13, 2016."Yugansky" (in Russian). Zapovedniki-Mira. Retrieved February 13, 2016.
  3. Kottek, Markus; Grieser, Jürgen; Beck, Christoph; Rudolf, Bruno; Rubel, Franz (2006). „World Map of the Köppen-Geiger climate classification updated“ (PDF). Meteorologische Zeitschrift. 15 (3): 259–263. Bibcode:2006MetZe..15..259K. doi:10.1127/0941-2948/2006/0130.
  4. „Dataset - Koppen climate classifications“ (англиски). World Bank. Посетено на September 14, 2019.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]