Прејди на содржината

Природен парк Комана

Координати: 44°08′24″N 26°06′43″E / 44.140° СГШ; 26.112° ИГД / 44.140; 26.112[1]
Од Википедија — слободната енциклопедија
Природен парк Комана
Parcul Natural Comana
МСЗП — Категорија V (заштитен копнен/морски предел)
Реката Нејажлов во Природниот парк Комана
Место Романија
Џурџу
Најблизок градЏурџу
Координати44°08′24″N 26°06′43″E / 44.140° СГШ; 26.112° ИГД / 44.140; 26.112[1]
Површина24,963 хектари
Воспоставен(а)2005
Мрежна страница(романски) comanaparc.ro
Прогласено:5 март 2009
Број2004[2]

Природниот парк Комана (романски: Parcul Natural Comana) ― заштитено подрачје (природен парк со категорија V МСЗП) сместено во Романија, на административната територија на округот Џурџу.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. eunis.eea.europa.eu - Comana Natural Park (location); посетено на 10 мај 2021
  2. „Comana Natural Park“. Информативна служба на рамсарските места. Посетено на 10 мај 2021.
  3. protectedplanet.net - Comana Natural Park (location) Архивирано на 20 февруари 2014 г.; посетено на 10 мај 2021.