Принцов проект за дождовните шуми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Принцовиот проект за дождовните шуми (англ. Prince's Rainforests Project) е добротворна организација основана во октомври 2007 од НКВ Принцот од Велс. Овој проект има за цел да ја подигне свеста кај поединците и организациите за важната улога на шумите во подобрувањето и спречувањето на промената на климата, како и за преголемиот притисок на кој се изложени дождовните шуми предизвикани од порастот на цените на храната ширум светот, и сè поголемата глобална побарувачка на говедско месо, соја и палмино масло. Во светот постои сè повисока свест за итната потреба да се заштитат дождовните шуми, но и народите кои живеат и зависат од нив и нивните ресурси.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]