Принцеза торта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Принцеза торта
PrinsesstårtaCrop.jpg
Традиционална шведска принцеза торта
Други имињаПринцеза торта, Зелена торта
ВидТорта
Земја на потеклоШведска
Создадена одЏени Акерстром
Главни состојкипандишпан, шлаг, малини, крем за пециво, марципан, шеќер во прав
Cookbook: Принцеза торта на Викикниги 

Принцеза торта (шведски: prinsesstårta) е традиционална шведска слоевита торта што се состои од наизменични слоеви на пандишпан, крем за пециво и слој од шлаг со дебел купола. Тортата е покриена со слој марципан, давајќи ѝ мазен заоблен врв. Облогата на марципан е обично зелена, посипана со шеќер во прав и често украсена со роза од марципан.[1]

Мала, зелена принцеза торта со крем фил

Оригиналниот рецепт за прв пат се појавил во книгата за готвење, Prinsessornas kokbok од 1948 година, која била објавена од Џени Акерстром (1867-1957), учителка на трите ќерки на принцот Карл, војводата од Вестергетланд.[2] Иако оригиналниот рецепт не содржел никакво овошје, модерните верзии може да вклучуваат слоеви џем или свежо овошје, обично малини. Варијантите со други бои на марципан повремено се нарекуваат prinstårta (принцова торта) за жолт марципан и operatårta (оперска торта) за црвен или розов марципан.

Тортата првично се викала grön tårta (зелена торта), но го добила името prinsesstårta или „принцеза торта“, бидејќи се вели дека принцезите особено ја сакале тортата. Принцезите биле принцезата Маргарета (1899-1977; подоцна принцезата на Данска), принцезата Марта (1901-1954; подоцна престолонаследникот на Норвешка) и принцезата Астрид (1905-1935; подоцна кралицата на Белгија).[3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Prinsesstårta: Swedish Princess Cake“. thespruceeats.com. Посетено на March 1, 2020.
  2. „Princess cake demystified (prinsesstårta)“. 2011-09-21. Посетено на 2015-05-31.
  3. „Traditionsenlig tårtfrossa - Prinsessyra bäddar för prinsesstårtans vecka“ (шведски). Cisionwire. 2009-09-17. Архивирано од изворникот на 2010-10-17. Посетено на 2009-12-19.
  4. „Royal Dilemma: Why is the Princess Cake Green?“. 2008-11-12. Посетено на 2012-08-20.
  5. Vera (2009-02-24). „Swedish Princess Cake“. Посетено на 2014-01-26.