Прејди на содржината

Принцеза Кристина, Г-ѓа Магнусон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Принцезата Кристина, г. Магнусон , LoK av KMO ( Кристина Луиз Хелена, родена на 3 август 1943 година) е најмладата од четирите постари сестри на шведскиот крал Карл XVI Густаф . Таа генерално го користи името Кристина Магнусон .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Кристина (напред) во игра со нејзините сестри во 1945 година.

Кристина е родена во палатата Хага надвор од Стокхолм како четврто дете и најмлада ќерка на принцот Густаф Адолф, војводата од Вестерботен и принцезата Сибила од Саксобург-Гота . Таа е внука на шведскиот крал Густаф VI Адолф .

Семејство и кариера[уреди | уреди извор]

Таа го запознала својот иден сопруг Торд Магнусон на ручек во Стокхолм во 1961 година. Нејзината свршувачка со Магнусон била објавена на 1 февруари 1974 година. Двојката се венчала на 15 јуни 1974 година во Палас црквата на Кралската палата во Стокхолм .

Двојката имала три сина: Карл Густаф Виктор (р. 1975), Торд Оскар Фредерик (роден 1977) и Виктор Едмунд Ленарт (роден 1980 година).

Кристина Магнусон претседавала со [1] [2] шведскиот Црвен крст девет години, [3] и преку нејзиното пријателство со Кјерстин Делерт долги години била претседател [4] на друштвото за пријателство на театарот во палатата Улриксдал.

Здравје[уреди | уреди извор]

Во октомври 2016 година, било објавено дека на Магнусон му била дијагностицирана хронична леукемија . [5] Подоцна било познато дека таа била излечена по третман со матични клетки.

Почести[уреди | уреди извор]

 

Национални почести[уреди | уреди извор]

Странски почести[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. Codrington, Andrea (1999-04-29). „TALKING DESIGN WITH: Princess Christina of Sweden; Where Ordinary Is Beautiful, and Vice Versa“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на 2019-05-09.
 2. „Roxette Honored by King of Sweden“. AP NEWS. 2003-02-01. Посетено на 2019-05-09.
 3. „Article by Ewa Stenberg“. Dagens Nyheter. Посетено на 2009-10-18.
 4. „We at Confidencen: Board and General Management“. Посетено на 9 May 2019.
 5. „Prinsessan Christina sjuk i cancer | Metro“. Metro.se. 2016-10-13. Архивирано од изворникот на 2016-11-18. Посетено на 2017-01-06.
 6. „Medaljförläningar 6 juni 2021 - Sveriges Kungahus“. Архивирано од изворникот на 2021-10-22. Посетено на 2021-11-22.
 7. „The King awards the Prince Carl Medal to Johan von Schreeb“. Swedish Royal Court. Архивирано од изворникот на 2021-11-23. Посетено на 16 February 2015.
 8. „Tyska statsbesoeket 2003 05 20 Galamiddag pa Drottningholms slott Prinsessan Christina och Tord Magnu“. 20 May 2003.
 9. „Magnusson, Christina, Sweden, 24 November 1998, Grand Cross“. Icelandic Presidency Website. Архивирано од изворникот на 21 September 2013. Посетено на 4 October 2017.
 10. „Magnuson S.A.R. Christina la Principessa di Svezia, Cavaliere di Gran Croce Ordine al Merito della Repubblica Italian“. Italian Presidency website. Посетено на 4 October 2017.
 11. „CIDADÃOS ESTRANGEIROS AGRACIADOS COM ORDENS PORTUGUESAS – Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas“. Ordens.presidencia.pt. Посетено на 6 September 2015.
 12. „The Orders in Sweden – Sveriges Kungahus“. Kungahuset.se. Архивирано од изворникот на 2017-12-11. Посетено на 6 September 2015.
 13. „Prinsessan Christina tilldelades Henry Dunant-medaljen – Sveriges Kungahus“. Kungahuset.se. 2005-12-15. Архивирано од изворникот на 2016-09-24. Посетено на 2017-01-06.