Принцеза Инјеборг од Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Принцезата Ингеборг од Данска (Ингеборг Шарлот Каролин Фредерике Луиз; 2 август 1878 - 12 март 1958 година), била принцеза на Шведска по брак со принцот Карл, војводата од Вестергетланд . Таа била ќерка на Фридрих VIII од Данска и баба по мајка на Харалд V од Норвешка, Бодуен и Алберт II од Белгија, матрилинеската прабаба на Анри, великиот војвода од Луксембург, тетка од таткото на Маргрете II од Данска . и правнукот на Карл XVI Густаф од Шведска .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Родното место на принцезата Ингеборг, палатата Шарлотенлунд

Принцезата Ингеборг е родена на 2 август 1878 година во селската резиденција на нејзините родители, палатата Шарлотенлунд северно од Копенхаген, за време на владеењето на нејзиниот дедо, кралот Кристијан IX .[1] Таа била втората ќерка и петтото дете на престолонаследникот Фредерик од Данска и неговата сопруга принцезата Луиз од Шведска .[1] Нејзиниот татко бил најстариот син на данскиот крал Кристијан IX и Луиза од Хесен-Касел, а нејзината мајка била единствената ќерка на кралот Чарлс XV од Шведска и Норвешка и Луиз од Холандија . Таа била крстена со имињата Ингеборг Шарлот Каролин Фредерике Луиз и била позната како принцезата Ингеборг.[1]

Како внука на Кристијан IX, „Свекорот на Европа“, таа била прв братучед на кралот Џорџ V од Обединетото Кралство, царот Николај II од Русија и кралот Константин I од Грција .

Принцезата Ингеборг била одгледан со нејзините браќа и сестри на кралското домаќинство во Копенхаген, а пораснала меѓу градската резиденција на нејзините родители , палатата Фредерик VIII е, од 18 век палата која е составен дел на Amalienborg палата комплекс во центарот на Копенхаген, и нивната земја престој, палатата Шарлотенлунд, сместена покрај крајбрежјето на теснецот Оресунд северно од градот. За разлика од вообичаената практика од тој период, кога кралските деца ги воспитувале гувернанти, децата ги одгледувала самата престолонаследничка принцеза Луиз. [2]

Брак[уреди | уреди извор]

Ингеборг, војвотката од Вестергетланд во жалост, 1900-ти

Во мај 1897 година, принцезата Ингеборг била свршена со шведскиот принц Карл, војвода од Вестергетланд . Принцот Карл бил третиот син на кралот Оскар II од Шведска и Норвешка и Софија од Насау . Затоа, тие биле први братучеди еднаш отстранети.

Тие се венчале на 27 август 1897 година во капелата во палатата Кристијансборг во Копенхаген и го поминале меден месец во Германија.

Двојката имала четири деца:

 1. Принцезата Маргарета од Шведска, подоцна принцезата Аксел од Данска (1899-1977).
 2. Принцезата Марта од Шведска, подоцна престолонаследничка на Норвешка (1901–1954).
 3. Принцезата Астрид од Шведска, подоцна белгиската кралица (1905-1935).
 4. Принцот Карл Бернадот, познат како Карл Џуниор, подоцна принцот Бернадот, белгиска титула (1911–2003).

Во 1947 година, по повод годишнината од нивната венчавка, нејзиниот сопружник признал дека нивниот брак целосно го договориле нивните татковци, а самата Ингеборг додала: „Се омажив за потполен странец!“ [3]

Јавна улога[уреди | уреди извор]

Бракот бил популарен бидејќи таа била внука на популарниот крал Чарлс XV од Шведска и IV од Норвешка, а таа била личен успех во Шведска. За неа се зборувало дека од сите странски принцези кои се омажиле за шведската кралска куќа, таа можеби била најпогодна да биде сопруга на кралот на Шведска,[4] и во првите десет години во Шведска, таа речиси била: од 1897 г. до 1907 година, кралицата Софија ретко присуствувала на јавни настани, а престолонаследникот Викторија поголемиот дел од своето време го поминувала во странство поради здравствени причини, на принцезата Ингеборг ѝ биле дадени повеќе јавни должности, неофицијално извршувајќи голем дел од улогата поврзана со сопругата на кралицата на шведскиот двор.[5] Таа се сметала дека ги извршувала своите претставнички должности со комбинација на достоинство и лесна пријателство и како привлекува социјален круг со нејзината духовитост.[5] Нејзината снаа, престолонаследникот Викторија, сепак, не ја одобрувала нејзината неформалност и еднаш забележала: „Не се влегува во одајата на шведската престолонаследничка без да се тропне, дури и ако е принцезата Ингеборг“.[6]

Ингеборг била заинтересирана за спорт, особено за лизгање на мраз, а на автомобилската изложба во Стокхолм во 1903 година, таа и престолонаследникот Густав направиле спонтано демонстративно патување со автомобил од Сканија . Во 1908 година, таа го придружувала внукот на нејзиниот сопруг, принцот Вилијам на неговата свадба со нејзиниот прв братучед од татко, големата војвотка Марија Павловна во Русија.

Семеен живот[уреди | уреди извор]

Принцезата Ингеборг и нејзините ќерки. (1910)

Таа живеела хармоничен семеен живот, а семејството било познато како „Среќното семејство“.[3] Децата добиле едноставно воспитување и се очекувало да ги научат домашните задачи: на пример, им бил даден вистински шпорет во нивната куќа за играње, на кој готвелее вистинска храна. Таа и Карл живееле неформален и интимен семеен живот со своите деца.

На Ингеборг и се восхитувале за справувањето со економските тешкотии што ги доживела кога банката во која инвестирале се урнала во 1922 година и тие морале да го продадат својот дом.[3] Таа била претставена како симбол на сопруга и мајка во многу списанија и долги години била најпопуларниот член на кралската куќа.

Во 1905 година, норвешката влада разговарала да ги направи крал и кралица на Норвешка, но Карл ја одбил понудата. Наместо тоа, нејзиниот брат бил избран за монарх на Норвешка. Сродството на Ингеборг со скандинавските династии помогнало повторно да се спојат трите кралски куќи по тензијата создадена поради отцепувањето на Норвешка во 1905 година. Политички, Ингеборг имала демократски и либерални симпатии и не ги сакала конзервативците, ставови што таа ги изразила за време на владината криза во 1918 година.[5] Таа го мразела конзервативниот кабинет Хамарскјолд и политиката од 1914 година, го критикувала конзервативниот печат и оставката на либерално-социјалдемократскиот кабинет од 1918 година ја сметала за катастрофа, наводно ја коментирала со зборовите: „Не смее да се случи! Не не не!“ [5]

За време на Втората светска војна во 1940-1945 година, таа јавно демонстрирала против нацистичка Германија со блокирање на прозорецот од нејзината куќа кој бил свртен кон германската амбасада во Стокхолм.[5]

Принцезата Ингеборг ја имала честа да биде баба на тројца европски монарси: кралот Харалд V од Норвешка, кралот Бодуен од Белгија и кралот Алберт II од Белгија ; и прабаба на две деца: Анри, великиот војвода од Луксембург и кралот Филип од Белгија . Таа е исто така внука на данската кралица Маргрета Втора и правнука на шведскиот крал Карл XVI Густаф.

Почести[уреди | уреди извор]

Грб на принцезата Ингеборг од Шведска

Национално[уреди | уреди извор]

Странски[уреди | уреди извор]

Предци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. 1,0 1,1 1,2 Montgomery-Massingberd, Hugh, уред. (1977). Burke's Royal Families of the World. 1. London, UK: Burke's Peerage Ltd. стр. 71.
 2. Bramsen 1992.
 3. 3,0 3,1 3,2 Lars Elgklou: Familjen Bernadotte. En kunglig släktkrönika (The Bernadotte family. A royal family chronicle) (in Swedish)
 4. Staffan Skott: Alla dessa Bernadottar (All of the Bernadottes) (1996) (In Swedish)
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Ingeborg C C F L, urn:sbl:11950, Svenskt biografiskt lexikon (art av Ragnar Amenius), hämtad 27 February 2015.
 6. Heribert Jansson (1963). Drottning Victoria. Stockholm: Hökerbergs bokförlag
 7. „Circa 1958's, King Olav of Norway, left, with Princess Ingeborg“.
 8. 8,0 8,1 8,2 upload.wikimedia.org, Ingeborg wearing the family decorations of her grandfather, father and brother
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 41.tumblr.com, Ingeborg wearing the family decorations of her grandfather, father, brother and father-in-law
 10. Başbakanlık Osmanlı Arşivi (İ.TAL. 169-13 1316-Za-099)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

 • Ротбејн, Авигејл. Princess Ingeborg of Denmark