Принцеза Естел, војвотка од Естерјетланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Принцеза Естел, војвотка од Естерјетланд

Принцезата Естел од Шведска, војвотката од Естерјетланд (Естел Силвија Ева Мери; [2] родена на 23 февруари 2012 година) е постарото дете на престолонаследничката принцезата Викторија и принцот Даниел, војводата од Вестергетланд . Таа е најстарото внуче на кралот Карл XVI Густаф и е втора по редот за наследување на шведскиот престол .

Раѓање[уреди | уреди извор]

Естел е родена од престолонаследничката Викторија и принцот Даниел во 04:26 часот по средноевропско време на 23 февруари 2012 година во Универзитетската болница Каролинска во Солна .[1][2] Раѓањето било дочекано со два поздрави со 21 пиштол на островот Скепшолмен, спроти Кралската палата во главниот град Стокхолм .[3] Нејзините имиња и титулата биле објавени на 24 февруари 2012 година од страна на нејзиниот дедо, кралот Карл XVI Густаф на состанокот на владата.[4] По состанокот на владата, во кралската капела на палатата се одржал Te Deum. Пред официјалното објавување на нејзиното име и титула, настанала грешка со тоа што кралската веб-страница ги прикажувало лажното име и титулата Улрика Маријана Аника Дејвид - Војвотката од Упландс Везби, која подоцна била отстранета.[5] Персоналот на крајот открил дека причината е тоа што го тестирале системот.[6]

Естел со нејзините родители, баба и дедо и кумови

Естел била крстена на 22 мај 2012 година во Кралската капела на Стокхолмската палата во Стокхолм, Шведска.[7] Надбискупот Андерс Вејрид ја водел церемонијата.[7] Нејзини кумови биле нејзиниот вујко по мајка, принцот Карл Филип од Шведска ; нејзината тетка по татко, Ана Вестлинг-Содерстром; Вилем-Александар, тогашниот принц од портокал; Престолонаследничката принцезата Мери од Данска (за која и било дадено четвртото име); и престолонаследникот Хокон од Норвешка .[7] Таа бил крстена во семејната античка крштеничка наметка, која првпат ја носел принцот Густаф Адолф кога се крсти во 1906 година. Нејзиното име и датумот на крштевањето биле додадени во вез на наметката.[8] На датумот на крштевањето, била издадена и објавена молитвената книга со ограничено издание насловена „Молитвеник на принцезата Естел“ (шведски: Prinsessan Estelles bönbok ). [9]

Принцезата Естел е втора во линијата за наследување на шведскиот престол [10] и првата жена во шведската историја која е родена со право да ја наследи круната што не може да се замени со раѓање на машки наследник, како и првата лице во шведската историја да е родено од женски наследник . Единствените две шведски принцези [11] кои биле родени први во редот за тронот биле претпоставените наследници при нивното раѓање: Кристина (која на крајот станала кралица) и Хедвиг Софија (која била заменета од помлад брат).

Образование и кралски функции[уреди | уреди извор]

Како втора по ред за шведскиот трон, таа е во очите на јавноста од самото раѓање. На 17 мај 2014 година, две-годишната Естел инаугурирала бајка, именуван во чест неа, како "бајка Војвотката Естел" во Tåkern, Östergötland . Во моментот на крштевката и бил врачен минијатурен лебед и потврда до патеката што укажува дека во иднина таму ќе извршува официјални ангажмани.[12] Таа, исто така, го посетила замокот Линшепинг, каде што била примена од Елизабет Нилсон, Кристина Зетерстром и Ан-Катрин Хјерд, градоначалничката на Линшепинг.[13][14]

На 25 август 2014 година, Естел започнала предучилишно образование во Äventyret Предучилишно Школо во Danderyd Општината, Стокхолм.[15] Таа започна лада го посетува училиштето Кампус Манила во август 2018 година.[16]

Титули, стилови, почести и грб[уреди | уреди извор]

Титули и стилови[уреди | уреди извор]

Целосната титула на Естел е: Нејзиното кралско височество принцезата Естел Силвија Ева Мери, војвотката од Остерјетланд.[4]

Почести[уреди | уреди извор]

 •  Шведска</img> Шведска :
  • </img> Член на Кралскиот ред на Серафимите (LoK av KMO) (23 февруари 2012 година, претставен на 22 мај 2012 година)
  • </img> Добитник на Комеморативниот јубилеен медал Руби на Неговото Височество Кралот (CXVIG:sJmtII) (15 септември 2013 година)
  • </img> Добитник на Комеморативниот медал за 70-ти роденден на неговото височество Кралот (CXVIG:sJmtIII) (30 април 2016 година)

Грб[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. Royal Court of Sweden (23 февруари 2012). "Kronprinsessan och Prins Daniel har fått en dotter". Соопштение за печат.  посет. 25 февруари 2012 г Архивирано на 14 јуни 2018 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-06-14. Посетено на 2022-10-05.
 2. Royal Court of Sweden (23 февруари 2012). "Kronprinsessan och Prins Daniel har fått en dotter". Соопштение за печат.  посет. 18 јули 2015 г Архивирано на 14 јуни 2018 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-06-14. Посетено на 2022-10-05.
 3. „Sweden's Princess Victoria gives birth to baby daughter“. BBC News. 23 February 2012. Посетено на 25 November 2014.
 4. 4,0 4,1 Royal Court of Sweden (24 февруари 2012). "Princess Estelle Silvia Ewa Mary, Duchess of Östergötland". Соопштение за печат.  посет. 25 февруари 2012 г Архивирано на 22 октомври 2015 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-10-22. Посетено на 2021-11-22.
 5. 'Her name is Estelle': King Carl XVI Gustaf“. 24 February 2012.
 6. „Princess Ulrika Marianne Annika David, duchess of Upplands Väsby“. Архивирано од изворникот на 3 February 2016.
 7. 7,0 7,1 7,2 „Taking a look back at the christenings of Princess Estelle and Prince Oscar“. Royal Central (англиски). 2018-06-05. Посетено на 2020-04-06.
 8. „Official site“. Архивирано од изворникот на 2019-04-10. Посетено на 21 October 2014.
 9. „Kronprinsessan närvarade vid lanseringen av Prinsessan Estelles bönbok“. Архивирано од изворникот на 2019-04-10. Посетено на 2021-11-22.
 10. Nudd, Tim (23 February 2012). „Sweden's Crown Princess Victoria Has a Baby Girl“. People. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 23 February 2012.
 11. Lagerqvist & Åberg in Kings and Rulers of Sweden ISBN 91-87064-35-9
 12. „Sagostig vid Tåkern till Prinsessan Estelles ära“.
 13. „Google-kääntäjä“ (фински). Посетено на 2014-05-17.
 14. „Crownprincess Victoria, Prince Daniel and Princess Estelle open Crownprincess Victoria, Prince Daniel and Princess Estelle open Fairytale Path - Monarchy Press Europe“. Dutchphotopress.com. Посетено на 2014-05-17.
 15. „Princess Estelle starts preschool“. Архивирано од изворникот на 2014-09-03. Посетено на 26 August 2014.
 16. „Sweden's future queen turns seven – see the new images released of Princess Estelle“. 23 February 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:S-other
Принцеза Естел, војвотка од Естерјетланд
Роден(а): 23 February 2012

Предлошка:S-roy

Незаземено Duchess of Östergötland
2012–present
На должноста
Претходник
Crown Princess Victoria
Succession to the Swedish throne
2nd in line
Следбеник:
Prince Oscar