Принцеза Амалија од Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Princess Amalia
Princess Amalia Maria Charlotta of Sweden
Роден(а)22 февруари 1805(1805-02-22)
Stockholm
Починал(а)31 август 1853(1853-08-31) (возр. 48)
Oldenburg
Полно име
Amalia Maria Charlotta
ДинастијаHolstein-Gottorp
ТаткоGustav IV Adolf of Sweden
МајкаFrederica of Baden

Принцезата Амалија од Шведска (Амалија Марија Шарлота; 22 февруари 1805 г. – 31 август 1853) била шведска принцеза, ќерка на шведскиот крал Густав IV Адолф и Фредерика од Баден .

Живот[уреди | уреди извор]

Амалија е родена во Стокхолм и израсната под надзор на кралската гувернанта Шарлот Стиернелд . Амалија ја напуштила Шведска со своето семејство по депонирањето на татко и по државниот удар во 1809 година и израснала во родната земја на нејзината мајка Баден .

Таа била заинтересирана за музика и била пријателка на Џени Линд . Таа била заболена од рахитис и умрела невенчана и без деца во Олденбург . [1]

Предци[уреди | уреди извор]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Amalia Charlotta i Wilhelmina Stålberg, Anteckningar om svenska qvinnor (1864)