Прим Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Примиј Александриски
Патријарх на Александрија
Црква Александриска црква
Ракоположен 106
Службата завршила 118
Претходник Кедрон
Наследник Јуст
Лични податоци
Занимање Патријарх на Александрија

Примиј Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 106 до 118 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.