Прејди на содржината

Примера Дивисион (Аргентина) 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Примера Дивисион 1983
Натпреварување Примера Дивисион
Спорт Фудбал
Издание 53-то
Организатор АФА
Период од: 13 март 1983
до: 22 декември 1983
Држава Аргентина Аргентина
Резултати
Шампион Метрополитано:
Индепендиенте Индепендиенте
Насионал:
Естудијантес Естудијантес Л.П.
Хронологија на натпреварувањето
1982 1984

Примера Дивисион 1983 била 53-тото издание на највисокото ниво на аргентинскиот фудбал, односно 17-то кое се одиграло во формула со два турнири: Метрополитано и Насионал.

Титулата во Метрополитано ја освоила екипата на Индепендиенте, додека Естудијантес Ла Плата бил победник во Насионал турнирот.

Кампеонато Насионал[уреди | уреди извор]

Кампеонато Насионал 1983
Натпреварување Кампеонато Насионал
Спорт Фудбал
Издание 17-то
Организатор АФА
Период од: 13 март 1983
до: 10 јуни 1983
Држава Аргентина Аргентина
Резултати
Шампион Естудијантес Естудијантес Л.П.
4. титула
Финалист Индепендиенте Индепендиенте
Составот на Естудијантес Ла Плата кој ја освоил титулата во Кампеонато Насионал 1983
Хронологија на натпреварувањето
1982 1984

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Лома Негра Олаварија 6 3 2 1 7 2 +5 8
2. Нуева Чикаго 6 3 2 1 8 4 +4 8
3. Ривер Плејт 6 2 2 2 6 5 +1 6
4. Андино 6 1 0 5 3 13 -10 2

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Аргентинос Хуниорс 6 3 3 0 11 6 +5 9
1. Индепендиенте 6 3 3 0 11 3 +8 9
3. Сан Мартин Тукуман 6 1 1 4 6 12 -6 3
3. Чако Форевер 6 1 1 4 5 12 -7 3

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Сан Лоренцо 6 5 1 0 14 6 +8 11
2. Росарио Сентрал 6 3 1 2 15 5 +10 7
3. Хувентуд Антонијана 6 2 2 2 13 11 +2 6
4. Атлетико Санта Роса 6 0 0 6 4 24 -20 0

Група Д[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Таљерес 6 3 3 0 7 1 +8 9
2. Феро Карил Оесте 6 2 4 0 4 2 +2 8
3. Темперли 6 2 2 2 3 3 0 6
4. Естудијантес Рио Кварто 6 0 1 5 4 12 -8 1

Група E[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Естудијантес Ла Плата 6 3 2 1 14 8 +6 8
1. Расинг Кордоба 6 3 2 1 14 6 +8 8
3. Унион Санта Фе 6 2 3 1 5 5 0 7
4. Унион Сан Висенте 6 0 1 5 3 17 -14 1

Група Ф[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Велес Сарсфилд 6 5 1 0 12 3 +8 11
2. Њуел Олд Бојс 6 2 3 1 12 6 +6 7
3. Алтос Орнос Сапла 6 1 2 3 5 8 -3 4
4. Кимберли 6 1 0 5 5 17 -12 2

Група Г[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Уракан 6 4 1 1 9 4 +5 9
2. Расинг Клуб Авељанеда 6 2 2 2 5 4 +1 6
2. Ренато Чезарино 6 2 1 3 9 11 -2 5
4. Атлетико Уругвај Консепсион 6 1 2 3 6 10 -4 4

Група Х[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1. Бока Хуниорс 6 3 2 1 9 5 +4 8
2. Платенсе 6 3 1 2 9 8 +1 7
3. Институто 6 2 1 3 6 8 -2 5
4. Химнасија и Есг. Мендоса 6 1 2 3 6 9 -3 4

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1 Естудијантес Ла Плата 6 4 0 2 7 3 +4 8
2 Велес Сарсфилд 6 3 1 2 5 6 -1 7
3 Институто 6 1 1 4 8 11 -3 3

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1 Индепендиенте 6 3 2 1 12 6 +6 8
1 Темперли 6 2 4 0 8 5 +3 8
3 Нуева Чикаго 6 0 2 4 3 12 -9 2

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1 Ривер Плејт 6 3 2 1 5 2 +3 8
2 Феро Карил Оесте 6 2 2 2 7 6 +1 6
2 Сан Лоренцо 6 0 6 0 2 2 0 6

Група Д[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1 Платенсе 6 3 0 3 8 13 -5 6
2 Унион Санта Фе 6 1 3 2 7 4 +3 5
2 Уракан 6 2 1 3 6 8 -2 5

Група Е[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1 Бока Хуниорс 6 4 0 2 11 4 +7 8
1 Расинг Клуб Авељанеда 6 4 0 2 6 4 +2 8
3 Алтос Орнос Сапла 6 1 2 3 3 8 -5 4

Група Е[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1 Росарио Сентрал 6 4 1 1 9 4 +5 9
2 Таљерес 6 0 4 2 4 8 -4 4
3 Сан Мартин Тукуман 6 1 1 4 5 10 -5 3

Група Г[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1 Лома Негра Олаварија 6 4 2 0 16 3 +13 10
2 Аргентинос Хуниорс 6 2 3 1 11 9 +2 7
3 Хувентуд Антонијана 6 0 0 6 4 16 -12 0

Група Х[уреди | уреди извор]

Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод
1 Расинг Кордоба 6 5 0 1 13 10 +3 10
2 Њуелс Олд Бојс 6 4 1 1 14 10 +4 9
3 Ренато Чезарини 6 0 0 6 4 14 -10 0

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Клуб - Клуб 1. нат. 2. нат.
Таљерес - Расинг Кордоба 2-2 0-0 (пен. 3-5)
Унион Санта Фе - Индепендиенте 1-0 0-1 (пен. 5-6)
Лома Негра Олаварија - Расинг Клуб Авељанеда 2-1 0-4
Њуелс Олд Бојс - Росарио Сентрал 0-0 0-2
Темперли - Платенсе 2-1 0-0
Естудијантес Ла Плата - Феро Карил Оесте 1-0 2-2
Ривер Плејт - Велес Сарсфилд 1-0 0-0
Бока Хуниорс - Аргентинос Хуниорс 1-1 2-3

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Клуб - Клуб 1. нат. 2. нат.
Естудијантес Ла Плата - Расинг Клуб Авељанеда 3-1 1-2
Росарио Сентрал - Темперли 0-1 1-1
Расинг Кордоба - Индепендиенте 1-1 1-1 (пен. 2-4)
Ривер Плејт - Аргентинос Хуниорс 0-0 0-1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Клуб - Клуб 1. нат. 2. нат.
Аргентинос Хуниорс - Индепендиенте 2-1 0-2
Естудијантес Ла Плата - Темперли 1-1 3-1

Финале[уреди | уреди извор]

Клуб - Клуб 1. нат. 2. нат.
Естудијантес Ла Плата - Индепендиенте 2-0 1-2

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Голови Играч Екипа
11 Аргентина Армандо Усиљос Лома Негра Лома Негра

Метрополитано[уреди | уреди извор]

Метрополитано 1983
Натпреварување Метрополитано
Спорт Фудбал
Издание 17-то
Организатор АФА
Период од: 11 јуни 1983
до: 22 декември 1983
Држава Аргентина Аргентина
Резултати
Шампион Индепендиенте Индепендиенте
13. титула
Испаднале Нуева Чикаго Нуева Чикаго
Расинг Клуб Авељанеда Расинг Клуб Авељанеда
Составот на Индепендиенте кој ја освоил титулата во Метрополитано 1983
Хронологија на натпреварувањето
1982 1984
Поз. Клуб ОН П Н И ДГ ПГ Бод.
1. Индепендиенте Индепендиенте 36 16 16 4 54 38 48
2. Сан Лоренцо Сан Лоренцо 36 20 7 9 69 43 47
3. Феро Карил Оесте Феро Карил Оесте 36 16 14 6 44 27 46
4. Велес Сарсфилд Велес Сарсфилд 36 18 8 10 61 45 44
5. Унион Санта Фе Унион Санта Фе 36 14 10 12 47 43 38
5. Естудијантес Естудијантес Л.П. 36 13 12 11 42 43 38
7. Бока Хуниорс Бока Хуниорс 36 14 9 13 57 61 37
8. Аргентинос Хуниорс Аргентинос Хуниорс 36 13 10 13 44 45 36
9. Њуелс Олд Бојс Њуелс Олд Бојс 36 11 13 12 56 49 35
9. Институто Институто 36 12 11 13 45 48 35
11. Платенсе Платенсе 36 11 12 13 41 44 34
12. Темперли Темперли 36 12 9 15 46 51 33
12. Талјерес Талјерес 36 11 11 14 41 58 33
14. Уракан Уракан 36 11 10 15 44 47 32
14. Нуева Чикаго Нуева Чикаго 36 10 12 14 38 48 32
16. Росарио Сентрал Росарио Сентрал 36 11 8 17 50 60 30
16. Расинг Клуб Авељанеда Расинг Клуб Авељанеда 36 11 8 17 38 49 30
18. Ривер Плејт Ривер Плејт 36 10 9 17 37 50 29
19. Расинг Кордоба Расинг Кордоба 36 7 13 16 46 51 27

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Голови Играч Екипа
30 Аргентина Виктор Рамос Њуелс Олд Бојс Њуелс Олд Бојс

Надворешни врски[уреди | уреди извор]