Прилепски плускавец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прилепски плускавец
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Каранфиловидни
Семејство: Каранфили
Род: Silene
Вид: S. prilepensis
Биномен назив
Silene prilepensis

Прилепски плускавец или Silene prilepensis Micevski претставува локален македонски флористички ендемит од семејството Caryophyllaceae (каранфили), ограничен само во околината на Прилеп (Козјак), опишан од академик Кирил Мицевски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Country Study for Biodiversity of the Republic of Macedonia (First National Report). Skopje: Ministry of Environment and Physical Planning. 2003. ISBN 9989-110-15-8.