Приклучување на Косово кон ЕУ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Косово во портокалова боја

Приклучувањето на Косово кон Европската Унија е цел на односите меѓу двата ентитети. Единствената пречка засега за присоединувањето на Косово во ЕУ е нејзината успешна декларација за независност од 2008 година.[1][2][3] Независноста на земјата не е признаена едниствено од Шпанија, Словачка, Кипар, Романија и Грција, како членки на ЕУ. Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика, Кетрин Ештон, изјавила дека иако сите земји членки на унијата не го признале Косово, сепак постооела согласност дека Косово и регионот имаат европска перспектива.[4] Покрај Црна Гора, и Косово како своја официјална валута го користи еврото.

Европската комисија во својот годишен доклад за напредокот на земјите кандидати и потенцијални кандидати изјавила дека Косово се наоѓа пред голем предизвик. Според комисијата, земјата треба многу бргу да се справи со корупцијата и организираниот криминал, заштита на српското малцинство, изгласување на европски закони и друго.[5][6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ex-UN envoy Ahtisaari: 'Refusal to recognise Kosovo hampers EU enlargement', 8 септември 2009, Архивирано од изворникот на 2010-02-06, Посетено на 2019-11-25
  2. http://www.harrimaninstitute.org/MEDIA/01285.pdf Kosovo´s Semi-Sovereign Status and its Effects on EU Accession for the Western Balkans
  3. http://www.oxan.com/display.aspx?ItemID=DB156740 Pressure eases on anti-independence five
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2014-08-19. Посетено на 2019-11-25.
  5. The EU Enlargement Process: A Year of Progress in the Western Balkans and Turkey
  6. http://ec.europa.eu/enlargement/pdf/key_documents/2009/ks_rapport_2009_en.pdf

Надворешни врски[уреди | уреди извор]