Приказна за бајките.

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Приказна за бајките“ е полна со јапонски метафори. „Есенски пејзаж“

„Приказна за бајките“ - советски анимиран филм на Јуриј Норштејн, снимен во 1979 година. Во однос на својата поетика, како и користените техники, „Приказна за бајките“ е близу до сликите на Андреј Тарковски, графиката на Пабло Пикасо и јапонското сликарство. Филмот е добитник на разни филмски награди.

Норштејн повеќе пати потенцирал дека „Приказната за бајките“ е автобиографски филм.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]