Прешевска архиепископија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прешевската архиепископија е една од четирите организациски единици на СПЦ во Врањската епархија, со седиште во Бујановац. Ги опслужува верниците од општините Прешево, Бујановац и Трговиште. Се состои од - сакрални објекти изградени во периодот од 19 до 21 г. век.[1] Во последните дваесет години црквите на намесништвото се доведени во функционална состојба неопходна за богослужба на верниот народ.[2]

Важност[уреди | уреди извор]

Монументалното наследство од просторот на оваа епархија зазема значајно место во културната ризница на Србија и на Балканот. На територијата под нејзина јурисдикција има вкупно три општини со 50 храмови.[3]

Список на цркви[уреди | уреди извор]

Список на цркви на Прешевската архиепископија во општина Прешево
 1. Црквата Свети великомаченик Димитриј во Прешево
 2. Црквата Свети Ѓорѓи во Ораовица
 3. Црквата Свети Јован Крстител во Трнава
 4. Црквата Свети великомаченик Георгиј во Чукарка
 5. Црквата Свети Архангел Гаврил во Рељан
 6. Црквата Света Преподобна Параскева во Раинца
Список на цркви, испосници и црковни дворови на Прешевската архиепископија во општина Бујановац
 1. Црквата на Светите апостоли Петар и Павле во Бујановац
 2. Црква на сите српски светци во Божињевци
 3. Црквата на Светиот цар Константин и царицата Елена во Велики Трновец
 4. Црквата Света преподобна маченичка Параскева во Раковец
 5. Црквата Свети Јован Богослов во српската куќа
 6. Црквата Света Преподобна Параскева во Лучани
 7. Црквата Свети пророк Илија во Левосоје
 8. Црквата Свети Прокапиј во Љиљанац
 9. Црквата Преображение во Жужељица
 10. Црквата Света Троица во Жбевац
 11. Црквата Свети Симеон Столпник во Богдановац
 12. Црквата на Светиот апостол евангелист Марко во Биљача
 13. Црквата Св. Ѓорѓија во Кршевица
 14. Црквата Свети Отец Николај во Клиновац
 15. Црквата на Светиот цар Константин и царицата Елена во Куштица
 16. Црквата Света Преподобна Параскева во Кленике
 17. Црквата Свети Никола во Брњар
 18. Црквата на Светиот пророк Илија во Сејац
 19. Црквата Свети Архангел Гаврил во Лопардинец
 20. Црквата на Светите апостоли Петар и Павле во Јабланица
 21. Црквата Вознесение Господово во Карадник
 22. Црквата Света Троица во Старк
 23. Ермитаж на Свети Прохор Пчињски во Прохор Пчињски
 24. Црква во Свињиште
 25. Црквата Свети Ѓорѓија во Спанчевац
 26. Црква во Бараљевац
 27. Црква во Воганац
 28. Црква во Узов
 29. Црква во Претина
 30. Црква во Себрат
Список на цркви, параклиси и црковни дворови на Прешевската архиепископија во општина Трговиште
 1. Црквата Свети Отец Николај во Трговиште
 2. Црквата Света Троица во Марганец
 3. Црквата Отсекување на главата на Свети Јован Крстител во Ново Село
 4. Црквата Свети Никола во Шапранц
 5. Црквата Свети Јован Богослов во Шајница
 6. Црквата Успение на Пресвета Богородица во Просечник
 7. Црквата Свети Архангел Гаврил во Доња Трница
 8. Црквата Преображение Господово во Козји До.
 9. Црквата Света Преподобна Параскева во Лешница
 10. Света Троица во Златовац
 11. Црквата на Светите апостоли Петар и Павле во Доњи Стајевац
 12. Црквата на пророкот Илија во Радовница
 13. Параклис Света Преподобна Параскева во Сурлица
 14. црква Горновац

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Епархија врањска - шематизам“. Архивирано од изворникот на 15. 09. 2016. Посетено на 04. 09. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 2. „Храмови Архијерејског намесништва Прешевског“. Посетено на 4. 9. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. M. Rakocija, Manastiri i crkvu južne i istočne Srbije, Niš 2013

Литература[уреди | уреди извор]

 • М. Ракоција, Манастирите и црквата на Јужна и Источна Србија, Ниш 2013 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]