Префектури во Централноафриканската Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на префектурите на Централноафриканската Република

Централноафриканската Република е поделена на 14 административни и 2 економски префектури. Главниот град Банги претставува автономна општина и не припаѓа на ниедна префектура. Префектурите понатаму се делат на вкупно 71 потпрефектура.

Префектура Админ. центар
Бамбинги-Бангоран   Нделе
Вакага Бирао
Горно Кото Брија
Горно Мбому Обо
Долно Кото Мобаје
Кемо Сиби
Лобаје Мбаики
Мамбере-Кадеи Берберати  
Мбому Бангасу
Нана-Мамбере Буар
Омбела-Мпоко   Бимбо
Уака Бамбари
Уам Босангоа  
Уам-Пенде Бозум

Двете економски префектури се:

Нана-Гребизи (админ. центар: Кага Мандоро)
Санга-Мбаере   (админ. центар: Нола)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]