Хирошима (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Хирошима)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Хирошима

Хирошима (јапонски:広島県; Hiroshima-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Хирошима.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]