Фукушима (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Фукушима)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локацијата на префектурата Фукушима

Фукушима (јапонски:福島県; Fukushima-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Фукушима.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]