Фукуи (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Фукуи)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локацијата на префектурата Фукуи во Јапонија

Фукуи (јапонски:福井県; Fukui-ken) е префектура која се наоѓа во регионот Чибу. Главен град е Фукуи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]