Тотори (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Тотори)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Тотори

Тотори (јапонски:鳥取県; Tottori-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Тотори.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]