Токушима (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Токушима)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Токушима во Јапонија

Токушима (јапонски:徳島県; Tokushima-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Шикоку. Главен град е Токушима.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]